Aktualności

Koniecznie Pszczyna!!! Zgłasza lewica

Pszczyna

Nazywanie „gierkówki” drogą szybkiego ruchu w Pszczynie zakrawa na ponury żart. Na przestrzeni kilku kilometrów (w zasadzie – jadąc od strony Tychów – już w Kobiórze) światła za światłami. Od Kobióra do Czechowic, na niecałych 20 kilometrach, takich sygnalizacji jest kilkanaście, a na każdej w piątek po południu stoi się minimum kilka minut. I tak na „drodze szybkiego ruchu” dwadzieścia kilometrów pokonujemy w… 40 minut. Już dziś wielu kierowców muszących przez miasto przejechać skręca na wiadukt obwodnicy, by dalej zachodnią stroną omijając ścisłe centrum dojechać ulicą Zdrojową do Goczałkowic i dopiero tam wrócić na dwupasmówkę. Ale robienie sobie objazdu miejskimi drogami omijając „ekspresówkę” jest jakąś kpiną!
Tychy pokazały, że można na ekspresówce tej zlikwidować światła, teraz robią to Katowice na Giszowcu. Więc jakby naturalną koleją rzeczy czas na Pszczynę, Goczałkowice, Czechowice.
W tych miejscowościach jednak nie widać jakoś woli podjęcia się tej inwestycji. Może się jednak okazać, że pewnego dnia obudzą się z ręką w nocniku. Bo jeśli nowa S-1, której budowa ma niebawem ruszyć, idąca dalej na wschód, przez Lędziny, Bojszowy, Wilamowice będzie świateł pozbawiona, to nawet katowiczanie będą woleli nadłożyć trasy, a jechać szybciej.
I wtedy Pszczyna znajdzie się poza głównymi szlakami komunikacyjnymi. A wtedy bardzo szybko odczuje, co znaczy być na uboczu.
Z poprawkami do budżetu, w tym dotyczącą także tej sprawy, wystąpił poseł lewicy z Bielska-Białej (ten okręg wyborczy obejmuje też Pszczynę) Przemysław Koperski.
Podkreśla on, że inwestycja ta była zapowiedzianą przez rząd w "Programie dla Śląska" z 2017 roku. Jak przekonuje Koperski, rozładuje to uciążliwe dla mieszkańców korki na DK1, upłynni ruch w kierunku Bielska-Białej i pozwoli zredukować poziom zanieczyszczenia powietrza w mieście.
Poseł ten upomniał się jeszcze o jedną inwestycję drogową w naszym regionie, a mianowicie drogę S-1 na odcinku Mysłowice – Bielsko-Biała. Zwraca on uwagę, że w budżecie rząd PiS zmniejszył planowane wydatki na jej budowę o 300 mln zł, a umowa na realizację inwestycji ma być podpisana w lipcu 2020, zaś wykonawca będzie miał na zbudowanie 39 miesięcy. Koperski, aby uniknąć opóźnień proponuje przywrócić inwestycji owe zabrane 300 milionów.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy