Aktualności

Miasto tworzy… Adamowicz

Mysłowice

Spotkanie z Martą Adamowicz to kolejna odsłona mysłowickiego cyklu Miasto Tworzą Ludzie. Pani Marta nie jest telewizyjną celebrytką, ale w mieście zna ją sporo osób, gdyż – chociaż pracuje w banku – od czterech lat prowadzi sklep i kawiarenkę Amarantus propagujące zdrowy styl życia. Niewielu dawało szanse  na przetrwanie takiego interesu na mysłowickim osiedlu – a jednak stało się jednym z jego symboli.
To nie tylko kawiarnia. Amarantus pełni rolę literackiego klubu dyskusyjnego, ale też miejsca wymiany myśli kulinarnej, choć tylko bezmięsnej. Bo podczas trzech edycji Wegańskiej Kuchni Społecznej każdy przynosił albo swoje własne potrawy, albo wrzucał pieniądze do puszki (zasilającej pomoc dla zwierząt) i mógł zasiąść do konsumpcji oraz rozmów jak to przyrządzić i jak to ulepszyć. W kawiarence odbywają się też różnorodne warsztaty (plastyczne, florystyczne), ostatnio uruchomiła tu też Biznesowe Wtorki, czyli śniadania przy rozmowie o tym, jak prowadzić swój interes. Zaś sklep promuje zakupy Zero Waste czyli ograniczania produkcji odpadów. Dlatego zasadniczo przyjść tu trzeba z własnymi opakowaniami, pudełkami, słoikami. Na temat Zero Waste pani Marta wraz z siostrzenicą kręcą też filmiki i wrzucają na YouTube. Zamierza niebawem do ich realizacji wrócić.
W zeszłym roku zyskała w samym mieście też dużą popularność swoją akcją „Śniadania na polanie”. Na śniadania te przyjeżdżali też mieszkańcy okolicznych miejscowości, a sama pomysłodawczyni podczas tych (niestety) wegańskich posiłków uczyła ekologii, choćby przez to, że należało przyjść z własnymi talerzami, sztućcami, i raczej nie jednorazowymi. No i jakby teg było mało, założyła fundację „Start w dorosłość” dla młodzieży z domów dziecka oraz rodzinnych domów dziecka.
O tym wszystkim można z nią porozmawiać 30 stycznia w mysłowickim Miejskim Ośrodku Kultury o 18.00. Bo cykl Miasto Tworzą Ludzie to spotkania ze zwykłymi, ale niezwykłymi mysłowiczanami, takimi jak ona. Pełnymi pasji, zaangażowania, aktywności.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy