Aktualności

Elektryk czternastolatka

ilustracja

- Kiedy po raz pierwszy wsiadłem na rower elektryczny, pomyślałem, ze to fajna sprawa. Wygodny i z dużym przyspieszeniem. Ale że nie są tanie, pomyślałem, że skonstruuję własny. Wiedziałem, że technicznie dam radę – mówi 14-letni Adam Dobek z Mysłowic. Pracował nad nim ponad rok, ale obecnie jego pojazd jest w finale ogólnopolskiego konkursu OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazków w ramach 4. Śląskiego Festiwalu Nauki.
Swoich umiejętności był raczej pewien, bo choć zasadniczo jego pasją są komputery,  programowanie i elektronika, to technika też nie jest mu obca. Jak wyjaśnia, zabierając się za pojazd elektryczny, najpierw wyremontował stary rower, do najmniejszej części. Potem zaczęły się przeróbki, chociażby dopasowanie tylnego hamulca do elektrycznego napędu czy znalezienie miejsca na akumulatory. No i oczywiście silnik. Wszystkie prace wykonał sam, poza spawaniem
i szlifowaniem, przy których z racji bezpieczeństwa zastąpił go ojciec. Teraz czeka na wynik konkursu i liczy na nagrodę, dzięki której ma nadzieję samodzielnie zbudować quada. A sam OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazców to impreza dla domorosłych wynalazców i konstruktorów, których zawsze było sporo na Górnym Śląsku. 26 stycznia najlepsze prace będzie można oglądać w  Międzynarodowym Centrum Kongresowym podczas festiwalu. Adam Dobek jest uczniem SP
w Mysłowicach.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy