Aktualności

W Chełmie ma być adres!

Chełm Śląski

Sytuacja w Chełmie Śląskim musi być naprawdę poważna, jeśli powiatowa komenda policji w Bieruniu zwraca się do wójta z informacją, że dzielnicowi będą sprawdzać, czy budynki mieszkalne, zazwyczaj te nowo powstałe, mają numery porządkowe. Policjanci podkreślają, że jedne domy oznakowania nie mają wcale, inne mają go w miejscach niewidocznych.
- Sytuacja taka stanowi może problem dla kuriera, który szuka odbiorcy paczki, ale dla nas ważniejsze jest to, że potrafi też decydować o ludzkim życiu, gdy na przykład wezwane do osoby chorej czy poszkodowanej służby ratownicze mają problem ze znalezieniem numeru budynku. A z takimi sytuacjami w Chełmie mieliśmy do czynienia – dowiadujemy się w powiatowej komendzie policji.
Policja prosi wójta, by pomógł nagłośnić akcję, co może być także z korzyścią dla mieszkańców, którzy niezbyt starannie oznaczyli swoją posesję. Zgodnie bowiem z prawem, za nie umieszczenie, nie utrzymanie w odpowiednim stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, albo nie zapewnienie jej oświetlenia (czyli widoczności w nocy) – grozi kara grzywny do 250 złotych.
Inna sprawa, że na skutek radosnej twórczości właścicieli nowych domów, numery nawet jeśli są, t czasem trudno je dostrzec. W „dawnych czasach” numer był ujednolicony, było wiadomo, że trzeba szukać białego numeru na niebieskim tle. Teraz jedni „numerują” dom na murze, tyle, że akurat za tujami, inni na płocie, na furtce, a zdarza się, że ten numer stanowi element kutej ornamentyki płotu. Ustawa mówi, że numer ma być „w odpowiednim miejscu”, ale nie precyzuje, gdzie to odpowiednie miejsce jest…
A problem nie jest tylko chełmski, każdy posiadacz nieruchomości na terenie Rzeczypospolitej, jeśli nie ma odpowiednio jej oznakowanej, musi w każdej chwili liczyć się z grzywną.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy