Sondaż publiczny

Mamy zimę bez śniegu. Czy uważasz, że to:

Aktualności

Drugie życie butelki piwa

Region

Teraz już nie potrzeba paragonu, by otrzymać kaucję zwrotną za butelkę – tak przynajmniej jest w 693 punktach w całej Polsce. Wszystko w ramach akcji Grupy Żywiec, która uruchomiła akcje pod nazwą "Daj butelce drugie życie", zachęcającą do oddawania zwrotnych butelek w sklepach, które przyłączyły się do akcji, co przyczyni się do ochrony środowiska, bo butelka zwrotna to najbardziej przyjazne dla środowiska opakowanie. Może być użyta nawet do 25 razy, a czas jej życia sięga 5 lat. Dlatego zamiast wyrzucać, warto dawać jej kolejne życie - czytamy na stronie akcji. Jeśli ktoś prowadzi sklep i jest zainteresowany akcją to na stronie zwrocbutelke.pl/sklepy można wypełnić formularz i dołączyć do akcji. Wszystkim którzy oddadzą butelkę do sklepu dostana w zamian 35 groszy, a środowisko wokół nas będzie czystsze.
W Tychach do akcji przyłączyło się 16 sklepów, w Mysłowicach 12, w Mikołowie i Pszczynie takich punktów jest po trzy, w Chełmie Śląskim jest jeden, w Lędzinach cztery i tyle samo w Bieruniu.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Wojenna historia dziadka jest w archiwum

Rozmowa z Kamilem Kartasińskim, historykiem, autorem książki „Odszukaj dziadka w…”

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Różne oblicza Jorga

20 listopada (1985 roku) zmarł Jerzy Ziętek, jedna z dwóch, obok Wojciecha Korfantego, kontrowersyjnych śląskich postaci XX wieku. Zresztą w plebiscytach na Ślązaka XX wieku też lokuje się tuż za nim, na drugim miejscu. I pewnie już na zawsze dla jednych pozostanie ikoną, a dla innych symbolem komunistycznego ucisku.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Śląskie na Barbórkę!

Obchody Barbórki – święta patronki górników św. Barbary, zmieniała się przez lata – kiedyś było to święto stricte rodzinno–religijne, a od lat 80 XX wieku, za sprawą zmian politycznych, przekształciło się w imprezę, która bardziej niż z obrzędem religijnym zaczęła mieć związek po prostu z zabawą - zresztą od tamtego czasu zaczęła się nazywać… karczmą piwną. A dzisiaj? Niestety, Barbórka coraz częściej ogranicza się do symboliki.

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy