Aktualności

Drugie życie butelki piwa

Region

Teraz już nie potrzeba paragonu, by otrzymać kaucję zwrotną za butelkę – tak przynajmniej jest w 693 punktach w całej Polsce. Wszystko w ramach akcji Grupy Żywiec, która uruchomiła akcje pod nazwą "Daj butelce drugie życie", zachęcającą do oddawania zwrotnych butelek w sklepach, które przyłączyły się do akcji, co przyczyni się do ochrony środowiska, bo butelka zwrotna to najbardziej przyjazne dla środowiska opakowanie. Może być użyta nawet do 25 razy, a czas jej życia sięga 5 lat. Dlatego zamiast wyrzucać, warto dawać jej kolejne życie - czytamy na stronie akcji. Jeśli ktoś prowadzi sklep i jest zainteresowany akcją to na stronie zwrocbutelke.pl/sklepy można wypełnić formularz i dołączyć do akcji. Wszystkim którzy oddadzą butelkę do sklepu dostana w zamian 35 groszy, a środowisko wokół nas będzie czystsze.
W Tychach do akcji przyłączyło się 16 sklepów, w Mysłowicach 12, w Mikołowie i Pszczynie takich punktów jest po trzy, w Chełmie Śląskim jest jeden, w Lędzinach cztery i tyle samo w Bieruniu.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy