Sondaż publiczny

Mamy zimę bez śniegu. Czy uważasz, że to:

Aktualności

Kolejna seniorka dał się oszukać

Mikołów

66- latka z Mikołowa 25 listopada dała się oszukać metodą „na policjanta” i straciła 18 tysięcy złotych. W ostatnią zadzwoniła do niej kobieta przedstawiająca się jako policjanta z katowickiej komendy policji, która poprosiła o pomoc w akcji mającej złapać nieuczciwych pracowników banku. Wszystko bardziej przypominało płacenie okupu w amerykańskim filmie. Poinstruowana przez rzekomą policjantkę kobieta najpierw wypłaciła wszystkie pieniądze w bankomacie (w sumie 18 tysięcy), a następnie pojechała do Katowic autobusem, gdzie… wrzuciła do śmietnika na przystanku zapakowane w reklamówkę pobrane wcześniej pieniądze.

Gdy kobieta wróciła do swojego mieszkania zorientowała się, że została oszukana. Policja apeluje zwłaszcza do seniorów, że policja dzwoniąc nigdy nie żąda od nich pieniędzy, a jeśli taka sytuacja ma miejsce, to po drugiej stronie na pewno nie siedzi funkcjonariusz lecz zwykły oszust, mający na celu wyłudzenie ich oszczędności.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Wojenna historia dziadka jest w archiwum

Rozmowa z Kamilem Kartasińskim, historykiem, autorem książki „Odszukaj dziadka w…”

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Różne oblicza Jorga

20 listopada (1985 roku) zmarł Jerzy Ziętek, jedna z dwóch, obok Wojciecha Korfantego, kontrowersyjnych śląskich postaci XX wieku. Zresztą w plebiscytach na Ślązaka XX wieku też lokuje się tuż za nim, na drugim miejscu. I pewnie już na zawsze dla jednych pozostanie ikoną, a dla innych symbolem komunistycznego ucisku.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Śląskie na Barbórkę!

Obchody Barbórki – święta patronki górników św. Barbary, zmieniała się przez lata – kiedyś było to święto stricte rodzinno–religijne, a od lat 80 XX wieku, za sprawą zmian politycznych, przekształciło się w imprezę, która bardziej niż z obrzędem religijnym zaczęła mieć związek po prostu z zabawą - zresztą od tamtego czasu zaczęła się nazywać… karczmą piwną. A dzisiaj? Niestety, Barbórka coraz częściej ogranicza się do symboliki.

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy