Aktualności

Dramat i helikopter pod kluczem

Tychy

W nocy około 3.35 dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Tychach oraz policja w Bieruniu otrzymały informacje o wypadku na ulicy Lędzińskiej w Lędzinach w rejonie starej cegielni. Samochód marki audi miał zjechać z drogi i uderzyć w przydrożne drzewo - w konsekwencji zderzenia z pniem samochód stanął w płomieniach. W samochodzie znajdowały się wówczas dwie osoby, które nie mogły wyjść z pojazdu. Na miejsce od razu udał się zastępy straży pożarnej z Lędzin, Tychów oraz Bierunia. Wyjazd był również w bieruńskiej komendzie policji i karetki z zespołem PRM. Relacja z miejsca wypadku była tak dramatyczna, że na miejsce został również oddelegowany śmigłowiec LPR na którego lądowisko wybrano bieruńskie lądowisko gminne przy ulicy Chemików.

I to było wyzwanie, ponieważ brama lądowiska zabezpieczona była solidną kłódką. Ratownicy, jak włamywacze, aby udać się na pomoc poszkodowanym, musieli sforsować tę przeszkodę.

Na miejscu zdarzenia służbom ukazał się rozbity samochód w płomieniach. Pożar silnika został szybko ugaszony, a dzięki pracy strażaków obie podróżujące samochodem osoby wyciągnięto z wraku. Wtedy też rozpoczęła się walka o życie poszkodowanych. Niestety pomimo przeprowadzonej reanimacji 19- letni pasażer pojazdu zmarł. Stan 21- letniego kierującego nie wyglądał wiele lepiej, ale w końcu po reanimacji udało się go na tyle ustabilizować, by przetransportować go drogą powietrzną do szpitala w Sosnowcu, gdzie trwa dalej walkę o jego życie. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji powodem wypadku najprawdopodobniej była nadmierna prędkość ale szczegóły zdarzenia dalej są ustalane, a wrak pojazdu został zatrzymany w celu dalszych czynności. Praca na miejscu trwała siedem godzin, a tragiczny wypadek tamtej nocy dzisiaj upamiętniają ścięte drzewo i palące się na pniu świeże znicze.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy