Sondaż publiczny

Mamy zimę bez śniegu. Czy uważasz, że to:

Aktualności

Wpadł przypadkiem

Łaziska Górne

więcej
ilustracja

Elektryk czternastolatka

- Kiedy po raz pierwszy wsiadłem na rower elektryczny, pomyślałem, ze to fajna sprawa. Wygodny i z dużym przyspieszeniem. Ale że nie są tanie, pomyślałem, że skonstruuję własny. Wiedziałem, że technicznie dam radę – mówi 14-letni Adam Dobek z Mysłowic. Pracował nad nim ponad rok, ale obecnie jego pojazd jest w finale ogólnopolskiego konkursu OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazków w ramach 4. Śląskiego Festiwalu Nauki.
Swoich umiejętności był raczej pewien, bo choć zasadniczo jego pasją są komputery,  programowanie i elektronika, to technika też nie jest mu obca. Jak wyjaśnia, zabierając się za pojazd elektryczny, najpierw wyremontował stary rower, do najmniejszej części. Potem zaczęły się przeróbki, chociażby dopasowanie tylnego hamulca do elektrycznego napędu czy znalezienie miejsca na akumulatory. No i oczywiście silnik. Wszystkie prace wykonał sam, poza spawaniem
i szlifowaniem, przy których z racji bezpieczeństwa zastąpił go ojciec. Teraz czeka na wynik konkursu i liczy na nagrodę, dzięki której ma nadzieję samodzielnie zbudować quada. A sam OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazców to impreza dla domorosłych wynalazców i konstruktorów, których zawsze było sporo na Górnym Śląsku. 26 stycznia najlepsze prace będzie można oglądać w  Międzynarodowym Centrum Kongresowym podczas festiwalu. Adam Dobek jest uczniem SP
w Mysłowicach.

więcej

Wywiad

ilustracja

Wojenna historia dziadka jest w archiwum

Rozmowa z Kamilem Kartasińskim, historykiem, autorem książki „Odszukaj dziadka w…”

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Różne oblicza Jorga

20 listopada (1985 roku) zmarł Jerzy Ziętek, jedna z dwóch, obok Wojciecha Korfantego, kontrowersyjnych śląskich postaci XX wieku. Zresztą w plebiscytach na Ślązaka XX wieku też lokuje się tuż za nim, na drugim miejscu. I pewnie już na zawsze dla jednych pozostanie ikoną, a dla innych symbolem komunistycznego ucisku.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Śląskie na Barbórkę!

Obchody Barbórki – święta patronki górników św. Barbary, zmieniała się przez lata – kiedyś było to święto stricte rodzinno–religijne, a od lat 80 XX wieku, za sprawą zmian politycznych, przekształciło się w imprezę, która bardziej niż z obrzędem religijnym zaczęła mieć związek po prostu z zabawą - zresztą od tamtego czasu zaczęła się nazywać… karczmą piwną. A dzisiaj? Niestety, Barbórka coraz częściej ogranicza się do symboliki.

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy