Aktualności

Strażacy dla chorych dzieci

Rudałtowice

Od 21 października do 1 grudnia trwa akcja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudołtowicach „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem", której celem jest zebranie zabawek i różnych drobiazgów dla dzieci i młodzieży z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka - oddział Onkologii, Hematologii i Chemioterapii. Jeśli ktoś chce coś podarować chorym dzieciom. może przynosić zakupione przedmioty do strażnicy w piątki w godzinach od 18.00 do 20.00 lub w soboty w godzinach od 10.00 do 12.00.

Jeśli ktoś nie może w tych terminach przynieść rzeczy, wystarczy zadzwonić pod numer 796-445-489, wtedy członkowie Młodzieżowej drużyny pożarniczej na pewno znajdą dogodny termin. Ze względu na specyfikę oddziału oddane rzeczy powinny być nowe, a ze względu na to że rozpiętość wiekowa pacjentów jest duża mile widziane są różne rzeczy: puzzle, gry planszowe, logiczne, karciane ale również książki, słuchawki douszne czy też odtwarzacze MP3 lub kosmetyki i kuferki na nie (plastikowe!). jeśli chodzi o zabawki dla młodszych dzieci to nie pluszowe!

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy