Sondaż publiczny

Ile wydajesz na zakupy związane ze Wszystkimi Świętymi?

Aktualności

KWK Mysłowice - jest akt oskarżenia

Mysłowice

ilustracja

Prokuratura Okręgowa w Katowicach, po kilku latach śledztwa, skierowała do sądu akt oskarżenia, dotyczący nieprawidłowości w KWK Mysłowice – Wesoła. Objęto nim 14 osób.

Chodzi o modernizację szybu Piotr, trwającą od 2009 do 2015 roku. Pięciu oskarżonych pełniło wtedy na funkcje kierownicze. Odpowiedzą one z"za przestępstwa niegospodarności polegającego na przekroczeniu i niedopełnieniu obowiązków, następstwem, czego było wyrządzenie Katowickiemu Holdingowi Węglowemu S.A. szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Łączna wartość szkody oszacowana została na kwotę co najmniej 21.700.000 złotych". Zaś kolejnych 9 osób – w tym pięć zkopalni i cztery z firm zewnętrznych - zostało oskarżonych o "poświadczenia nieprawdy w dokumentacji rozliczeniowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Osoby te odpowiedzą także za oszustwa na szkodę Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. na kwotę łączną ok. 14.000.000 zł."

Według śledczych i prokuratury kosztowny remont i modernizacja szybu Piotr były nieuzasadnione i zbędne, wręcz nieracjonalne, w domyśle – służyły do wyprowadzenia z holdingu pieniędzy. Według prokuratury doszło do "nieuprawnionego wypłacenia środków wykonawcom". Oskarżeni nie przyznają się do zarzucanych im czynów. Zastosowano wobec nich poręczenia i zabezpieczenia majątkowe na ogólną kwotę około siedem milionów złotych.

- Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10 - mówi Marta Zawada–Dybek, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

W opozycji jest dziwnie

z Michałem Gramatyką, radnym wojewódzkim rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zapomniana kompania

W rocznicę wybuchu II wojny światowej w okolicy przypomina się Bitwę Wyrską i walki wokół Mikołowa, przypomina się to, że jedni Ślązacy ramię w ramię z wojskiem polskim stanęli do obrony, a inni (pisaliśmy o nich tydzień temu) ramię w ramię z Wehrmachtem wojsko to atakowali. Jedni płakali za utraconą Polską, inni radośnie witali wkraczający Wehrmacht. I tylko nikt nie wspomina losów „Zapomnianej kompanii”.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Chutney czyli co?

Tę egzotyczną nazwę słyszałam na tyle często przez ostatnie miesiące, że w końcu postanowiłam ostatecznie rozwiązać zagadkę i rozprawić się z tematem raz, a dobrze. Zgodzę się - chutney brzmi orientalnie i - co tu dużo gadać - dość pretensjonalnie, co fanów prostoty w kuchni jest w stanie skutecznie powstrzymać od wypróbowania nowego smaku…

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Imielin przegrywa z kopalnią

O konflikcie miedzy miastem Imielin a kopalnią Piast-Ziemowit pisaliśmy już kilkukrotnie. Polska Grupa Górnicza, której kopalnia jest częścią, zamierza wydobywać złoże Imielin-Północ. Dla miasteczka oznacza to degradację i szkody górnicze, bo teren może obniżyć się o 6 metrów. W przekonaniu mieszkańców zagrożony jest też zbiornik wody pitnej Dziećkowice, dostarczający jej do ¼ aglomeracji katowickiej. Mieszkańcy Imielina zapowiadają na 14 września pikietę.

więcej

Partnerzy