Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że susza spowoduje duży wzrost cen żywności?

Aktualności

Kradzież i utopiona zdobycz

 Pszczyna

Po nocnej zabawie w pszczyńskiej dyskotece grupka imprezowiczów, wracających do domów, zauważyła na ławce śpiącego mężczyznę. Widok już trochę opatrzony i nie powinien dziwić. Co innego jednak zwróciło uwagę młodych balowiczów, a mianowicie kosztowny telefon komórkowy który spoczywał na brzuchu śpiącego ławkowicza. Pokusa zabrania drogiego telefonu okazała się bardzo silna dla będącego w grupce 27- letniego mieszkańca Pszczyny, który telefon postanowił zabrać śpiącemu. Podjął niemal udaną próbę kradzieży huawei’a - uścisk mężczyzny był na tyle słaby, że młodemu złodziejowi udało się wyciągnąć łup, ale w tym momencie mężczyzna obudził się i zaczął  szarpać ze złodziejem. Młody imprezowicz, by polubownie zakończyć awanturę zaproponował wymianę, której warunkiem było, że jeśli mężczyzna zakupi grupce flaszkę, to on natychmiast odda telefon. Jednak okradziony mężczyzna nie miał przy sobie gotówki, ale zaoferował że może zapłacić za flaszkę kartą bankomatową, które znajdowała się w futerale telefonu. Gdy chwilowy posiadacz smartfona usłyszał tą kwestię, zdenerwował się, czego dał wyraz wyrzucając telefon wraz ze znajdującą się tam kartą do pobliskiej rzeki. Rozżalony pokrzywdzony udał się bez telefonu i karty na policje gdzie zgłosił zdarzenie które miało miejsce w nocy. Po kilkudniowym śledztwie policjantów wydziału kryminalnego 27- latek usłyszał zarzuty.•

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Z dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, tyszanką, profesorem Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Dariusz Dyrda

W czerwcu przez Polskę przetoczyła się dyskusja o decentralizacji, w tym samym miesiącu Sejm RP po raz piąty odrzucił projekt ustawy o śląskim języku regionalnym. O obu tych sprawach rozmawiamy z najbardziej znanym na Górnym  Śląsku komentatorem politycznym, prof. Małgorzatą Myśliwiec, politologiem z Tychów.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Miasta Duchów

Czy to cień, czy jeniec były, polski, niemiecki, sowiecki? Czy to wiatr, czy echo dawnych salw? Wiatr hula, historia zawodzi, zwiedzać, czy brać za pas nogi? Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…

Turystyka to nie tylko piękne pałace, strzeliste góry, czyste jeziora. Są tacy, którzy wolą zwiedzać miejsca ludne niegdyś, a dziś wymarłe. Miasta widma. Wiele takich na świecie, ale i na zachodzie Polski, na dawnych terenach niemieckich, także parę znaleźć można. Zapraszam do miast wymarłych.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Morwa - repertuar do nadrobienia

Mało się o niej mówi mimo, że morwa to roślina znana od tysiącleci. Jej owoce, które przypominają śląskie ostrenżyny czyli polskie jeżyny, albo dzikie maliny sugerują, że morwa to po prostu krzak. Nic bardziej mylnego – to drzewo, które potrafi osiągnąć nawet do 10 metrów wysokości i przetrwać nawet 250 lat. W Polsce nie wzięła się przez przypadek, a na jej historię i właściwości warto zwrócić uwagę.

więcej

Reportaż

ilustracja

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Grosz do grosza…

Postanowiłam sprawdzić, jak to jest, gdy masz pieniądze na przyzwoite zakupy, ale są one w maleńkich nominałach. Grosz, dwa grosze, pięć groszy, dwadzieścia to już grubsza kasa. Dysponuję takimi zawsze, bo mój maż ma dziwny zwyczaj zbieractwa, a raczej porzucania po domu w przeróżnych miejsca drobnych monet, które ja, wychowana w szacunku do pieniądza, zbieram do wielkiego słoika… i zawsze mam dylemat, co zrobić z zebranymi miedziakami. No to dzisiaj sprawdzę, ile są warte. Ruszam w miasto!

więcej

Partnerzy