Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że susza spowoduje duży wzrost cen żywności?

Aktualności

Tropił węża samochodem

Tychy

7 maja na ulicy Bielskiej w Tychach mogło być naprawdę niebezpiecznie gdyby nie odpowiedzialne zachowanie kierujących.

Koło godziny 18 innych użytkowników drogi zaniepokoiło dziwne zachowanie kierującego samochodem marki Volkswagen, który poruszał się zygzakiem, dosłownie odbijał się od krawężników, wskutek czego doszło do uszkodzenia opon w pojeździe. Kierujący poruszający się po tej samej drodze nie chcieli czekać aż dojdzie do tragedii i postanowili działać. Kierowcy samochodów toyota, renault i mercedes zablokowali przejazd 40- latkowi. Definitywnie zakończył rajd pijanego kierowca toyoty, który wyciągnął 40-letniemu mężczyźnie kluczyki ze stacyjki.

Pozbawiony możliwości dalszej jazdy mężczyzna szybko stał się agresywny, na miejsce został wezwany patrol policji oraz straż miejska. Badanie na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, iż mężczyzna jest pijany – ma we krwi 2 promile alkoholu. W samochodzie oprócz pijanego rajdowca znajdowała się pasażerka, która poinformowała funkcjonariuszy że 40- latek choruje na cukrzyce, w związku z czym zostali wezwani ratownicy medyczni, który wykluczyli zagrożenie życia bądź zdrowia kierującego volkswagena. Kierujący już stracił prawo jazdy i czeka na wyrok sądu. Ze swoim samochodem też się pożegnał na dłuższy czas, ponieważ został on zabezpieczony i odholowany na policyjny parking. Dziwi mnie jedynie fakt dlaczego pasażerka nie zareagowała na niebezpieczną jazdę 40- latka i czemu w ogóle wsiadła z nim do samochodu?

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Z dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, tyszanką, profesorem Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Dariusz Dyrda

W czerwcu przez Polskę przetoczyła się dyskusja o decentralizacji, w tym samym miesiącu Sejm RP po raz piąty odrzucił projekt ustawy o śląskim języku regionalnym. O obu tych sprawach rozmawiamy z najbardziej znanym na Górnym  Śląsku komentatorem politycznym, prof. Małgorzatą Myśliwiec, politologiem z Tychów.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Miasta Duchów

Czy to cień, czy jeniec były, polski, niemiecki, sowiecki? Czy to wiatr, czy echo dawnych salw? Wiatr hula, historia zawodzi, zwiedzać, czy brać za pas nogi? Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…

Turystyka to nie tylko piękne pałace, strzeliste góry, czyste jeziora. Są tacy, którzy wolą zwiedzać miejsca ludne niegdyś, a dziś wymarłe. Miasta widma. Wiele takich na świecie, ale i na zachodzie Polski, na dawnych terenach niemieckich, także parę znaleźć można. Zapraszam do miast wymarłych.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Morwa - repertuar do nadrobienia

Mało się o niej mówi mimo, że morwa to roślina znana od tysiącleci. Jej owoce, które przypominają śląskie ostrenżyny czyli polskie jeżyny, albo dzikie maliny sugerują, że morwa to po prostu krzak. Nic bardziej mylnego – to drzewo, które potrafi osiągnąć nawet do 10 metrów wysokości i przetrwać nawet 250 lat. W Polsce nie wzięła się przez przypadek, a na jej historię i właściwości warto zwrócić uwagę.

więcej

Reportaż

ilustracja

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Grosz do grosza…

Postanowiłam sprawdzić, jak to jest, gdy masz pieniądze na przyzwoite zakupy, ale są one w maleńkich nominałach. Grosz, dwa grosze, pięć groszy, dwadzieścia to już grubsza kasa. Dysponuję takimi zawsze, bo mój maż ma dziwny zwyczaj zbieractwa, a raczej porzucania po domu w przeróżnych miejsca drobnych monet, które ja, wychowana w szacunku do pieniądza, zbieram do wielkiego słoika… i zawsze mam dylemat, co zrobić z zebranymi miedziakami. No to dzisiaj sprawdzę, ile są warte. Ruszam w miasto!

więcej

Partnerzy