Aktualności

Rozlana farba i duże utrudnienia w ruchu na DK1

Tychy

10 maja w piątek doszło do wypadku na DK1 w Tychach na pasie w kierunku Katowic. Około godziny 18 samochód ciężarowy z niewyjaśnionych przyczyn dachował i zablokował drogę. Po zdarzeniu na miejscu od razu pojawiły się służby ratownicze - straż pożarna, policja i pogotowie. Ale zanim przyjechały wezwane służby, pomogli świadkowie na których oczach doszło do zdarzenia drogowego, właśnie ci świadkowie wybijając szybę tira wydostali kierowcę.

Kierowca trafił pod opiekę przybyłych na miejsce ratowników medycznych i został przewieziony do szpitala, gdzie przeszedł kompleksowe badanie. Dachowanie tira spowodowane szereg niedogodności dla kierujących samochodami i zarządcy drogi. Na czas udrożnienia DK1 policja wyznaczyła objazd ulicami miasta. W wyniku uderzenia tira ze zbiornika wylała się przewożona przez ciężarówkę farba, dodatkowo zostało uszkodzona latarnia uliczna i bariera energochłonna. Po wstępnych oględzinach miejsca zdarzenia zapadła decyzja, która nie ucieszyła kierowców poruszających się pasami w przeciwnym kierunku czyli w stronę Bielska bo zamknięto również te pasy ruchy.

Do akcji usuwania wraku ciężarówki zaangażowano specjalistyczny dźwig, który miał za zadanie podnieść tira z naczepą i postawić go na kołach, tak aby była możliwość odholowania zestawu. Zakończenie prac i tym samych udrożnienie trasy w obu kierunkach było możliwe dopiero w sobotę około godziny 8. Jeszcze we worek, gdy oddawaliśmy gazetę do druku, w kierunku Katowic było ograniczenie prędkości do 40 km/h, z powodu możliwości wejścia w poślizg i uszkodzenia barier energochłonnych.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy