Aktualności

Im pomóżmy. Warto!

Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne dla Dzieci i Młodzieży

ilustracja

Akcje charytatywne zalewają nas na każdym kroku. Trudno pomagać każdemu, ale dzieciom z zameczku w Rudołtowicach (obok Goczałkowic-Zdroju) warto. Bo są kompletnie bezradne, ciężko chore, czasem opuszczone przez rodzinę.
A teraz „na już” potrzebują specjalistyczną wannę (wraz z podnośnikiem) do kąpieli osób z porażeniem czterokończynowym. Dla niemal pięćdziesięciu dzieci miejsce to stało się ich  jedynym prawdziwym domem. Ich rodzice nie mogą, lub czasem nie chcą, się nimi prawidłowo opiekować. Tu mają profesjonalną opiekę, rehabilitację i pomoc medyczną, bo to wysokospecjalistyczny ośrodek, prowadzący kompleksową opiekę w systemie dziennym i całodobowym głębokimi upośledzeniami. Niewidomymi, głuchymi,  obarczonymi ciężkimi wadami rozwojowymi bądź genetycznymi. I jest to jedyne takie miejsce w południowej Polsce.
Na stałe mieszka tu niespełna 30 dzieci. Niektóre z nich kąpać trzeba po kilka razy dziennie, a będąca na posiadaniu placówki wanna nie jest przystosowana dla niepełnosprawnych.
  - Pragniemy z całego serca zakupić specjalistyczną wannę i podnośnik, który znacznie ułatwiłby czynności pielęgnacyjne dzieciaczków – wyjaśniają organizatorzy zbiórki  - Chcąc zapewnić Dzieciom najwyższy komfort jaki możemy kąpiemy je dwa razy dziennie. Przede wszystkim taka wanna zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa i ułatwi codzienną higienę .
Wspomóc dzieci z Rudułtowic można wpłacając na konto:
ING BSK 04 1050 1315 1000 0001 0143 5113
Polski Związek Niewidomych
Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne
dla Dzieci i Młodzieży
43-229 Rudołtowice, ul.Zawadzkiego 128

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy