Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że strajk nauczycieli służy oświacie, czy też szkodzi uczniom?

Wynik głosowania:

44%
31%
25%
 
Nie wierzę, że chodzi im o dobro szkoły. Tylko o kasę!
 
Oświata wymaga reformy, ale się jej boję, bo co jedna, to gorsza
 
Jak nie chcą uczyć dzieci, niech się zwolnią!!

Aktualności

Im pomóżmy. Warto!

Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne dla Dzieci i Młodzieży

ilustracja

Akcje charytatywne zalewają nas na każdym kroku. Trudno pomagać każdemu, ale dzieciom z zameczku w Rudołtowicach (obok Goczałkowic-Zdroju) warto. Bo są kompletnie bezradne, ciężko chore, czasem opuszczone przez rodzinę.
A teraz „na już” potrzebują specjalistyczną wannę (wraz z podnośnikiem) do kąpieli osób z porażeniem czterokończynowym. Dla niemal pięćdziesięciu dzieci miejsce to stało się ich  jedynym prawdziwym domem. Ich rodzice nie mogą, lub czasem nie chcą, się nimi prawidłowo opiekować. Tu mają profesjonalną opiekę, rehabilitację i pomoc medyczną, bo to wysokospecjalistyczny ośrodek, prowadzący kompleksową opiekę w systemie dziennym i całodobowym głębokimi upośledzeniami. Niewidomymi, głuchymi,  obarczonymi ciężkimi wadami rozwojowymi bądź genetycznymi. I jest to jedyne takie miejsce w południowej Polsce.
Na stałe mieszka tu niespełna 30 dzieci. Niektóre z nich kąpać trzeba po kilka razy dziennie, a będąca na posiadaniu placówki wanna nie jest przystosowana dla niepełnosprawnych.
  - Pragniemy z całego serca zakupić specjalistyczną wannę i podnośnik, który znacznie ułatwiłby czynności pielęgnacyjne dzieciaczków – wyjaśniają organizatorzy zbiórki  - Chcąc zapewnić Dzieciom najwyższy komfort jaki możemy kąpiemy je dwa razy dziennie. Przede wszystkim taka wanna zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa i ułatwi codzienną higienę .
Wspomóc dzieci z Rudułtowic można wpłacając na konto:
ING BSK 04 1050 1315 1000 0001 0143 5113
Polski Związek Niewidomych
Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne
dla Dzieci i Młodzieży
43-229 Rudołtowice, ul.Zawadzkiego 128

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Rowery nie zastąpią samochodów, ale ….

Rozmowa z Wiesławem Bełzem, prezesem stowarzyszenia Rowerowe Katowice

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rosole mio!

Dużo jest smaków bez których nie wyobrażamy sobie kuchni. I co ciekawe, najczęściej są to proste potrawy - jedzenie, które od zawsze nam towarzyszy i do którego najczęściej wracamy. Pamiętam jak wyjechałam z domu do akademika, myśląc, że teraz w końcu będę mogła jeść tylko to, na co będę miała ochotę. Rebelia, prawdziwa wolność, słowem: czyste szaleństwo. Pizza, zupki chińskie, hamburgery i tony słodyczy na okrągło. Nawet nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia, po zaledwie kilku miesiącach sielanki, wykonałam ten jeden, przełomowy w życiu prawie każdego, młodego człowieka telefon - „Babciu...to jak się robi ten cały rosół”? 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ziobro szuka mafii górniczej

Minister wie lepiej od sądu?

więcej

Partnerzy