Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

Aktualności

Bezpieczeństwo na tyskich drogach

Podsumowanie 2018 roku

ilustracja

Mniej wypadków i osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych w porównaniu do roku 2017. Tak wynika z raportu bezpieczeństwa, przygotowanego przez inżynierów ruchu z Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tychy.

Od kilku lat pracownicy Wydziału Komunikacji wykorzystując m.in. dane gromadzone przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tychach przygotowują szczegółowy raport dotyczący bezpieczeństwa na tyskich drogach.

- Dzięki takiej analizie widzimy, jakie miejsca są najbardziej niebezpieczne, badamy czynniki, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pieszych i kierowców i co najważniejsze, w oparciu o te
dane podejmujemy decyzję dotyczące poprawy bezpieczeństwa– mówi Artur Kruczek – naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tychy.

W 2018 roku najwięcej kolizji (17) miało miejsce na skrzyżowaniu ulicy Towarowej z ulicą Cielmicką, na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Armii Krajowej (12 kolizji i 2 wypadki) oraz na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego
– Jordana - Poziomkowa (11 kolizji i 1 wypadek). Sprawcy wypadków to najczęściej osoby w wieku pow. 35 roku życia (54%).

W sumie do końca 2018 roku w Tychach doszło do 1426 zdarzeń drogowych (1380 kolizji i 46 wypadków). W 2017 roku tych zdarzeń było o 37 mniej, głównie za sprawą zwiększonej liczby kolizji, których w 2017 roku było 1340.

- Wzrost liczby zdarzeń drogowych spowodowany jest przede wszystkim wzrostem liczby zarejestrowanych pojazdów - wroku 2017 było ich88500,a rok później aż 102700! Większa liczba pojazdów to większy ruch na drogach, także tych wewnętrznych. Mimo to odnotowaliśmy spadek liczby wypadków drogowych(46), ofiar śmiertelnych(6) i osób rannych w wypadkach(41). Większość zdarzeń to po prostu niegroźne kolizje, bez udziału osób rannych– dodaje naczelnik Kruczek.

Zdarzenia te są równomiernie rozłożone na terenie całego miasta, występują w różnych obszarach (parkingi osiedlowe, obiekty handlowe itp.), nie wzrasta także liczba zdarzeń drogowych w rejonach skrzyżowań. Ponad połowa z nich (25) to wypadki z udziałem pieszych, a w 80 % sprawcami byli kierowcy. Dwadzieścia jeden wypadków miało miejsce na oznakowanych przejściach dla pieszych.

- Z naszych analiz wynika, że najczęściej do wypadków dochodziło w sytuacjach, gdy kierowcy nie udzielili pierwszeństwa pieszemu lub pierwszeństwa przejazdu, nie dostosowali prędkości do warunków ruchu, lub gdy dochodziło do niedozwolonych i niebezpiecznych manewrów np. wyprzedzania, omijania, cofania czy skręcania - wylicza Jacek Tuchowski z Wydziału Komunikacji.

Gromadzenie i analizowanie danych o zdarzeniach drogowych ma pomóc wskazać obszary, które wymagają zmian i konkretnego działania. Dzięki takiej analizie w ubiegłym roku wprowadzono korektę organizacji ruchu m.in. na ulicy Budowlanych, Mikołowskiej, Edukacji, Jaśkowickiej, Jana Pawła II czy na skrzyżowaniu ulicy Wyszyńskiego z ulicą Edukacji (niedaleko Szpitala Wojewódzkiego MEGREZ).

- Decyzja o wprowadzeniu jakiegoś rozwiązania jest przez nas dokładnie analizowana i szeroko konsultowana.Wiem, że nie zawsze kierowcy są zadowoleni, zwłaszcza gdy wprowadzamy tzw. „spowalniacze ruchu”, ale my musimy myśleć o wszystkich uczestnikach ruchu - także pieszych czy rowerzystach i na tej podstawie podejmować decyzje.Pamiętam głosy niezadowolenia kierowców jak wprowadziliśmy zmiany na skrzyżowaniu przy Browarze (Oświęcimska-Mikołowska-Katowicka), ale dzięki temu to miejsce stało się o wiele bardziej bezpieczne. Liczba zdarzeń drogowych spadła
tam z kilkudziesięciu do 6 w ubiegłym roku– mówi *Artur Kruczek.

Wydział Komunikacji już przygotował kilkanaście nowych działań zwiększających bezpieczeństwo w mieście. Na ulicy Budowlanych, Oświęcimskiej, Edukacji, Harcerskiej (rejon skrzyżowania z ul.
Hetmańską) oraz na ulicy Andersa (odcinek drogi pomiędzy skrzyżowaniami z ul.Arctowskiego i Placem Św. Anny ) powstaną wyspy azylowe dla pieszych.

Podobne rozwiązanie oraz tzw. szykany drogowe pojawią się w rejonie szkoły Podstawowej nr 11 (ulica Cyganerii, Curie-Skłodowskiej oraz Czysta). Wkrótce doświetlonych zostanie także 17 kolejnych przejść dla pieszych - obecnie, w mieście oświetlenie wertykalne posiada 19 takich przejść.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy