Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że mnóstwo świąt w rodzaju Międzynarodowego Dnia Kota, Dnia Języka Ojczystego i tym podobne są potrzebne?

Aktualności

Przypomną o Marszu śmierci

Pszczyna

ilustracja

74 lata temu, w styczniu 1945 roku, w związku z ofensywą Armii Czerwonej, naziści postanowili ewakuować obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Więźniów,ubranych zbyt lekko na surową zimę, pędzono na zachód pieszo, wielu z nich padało ze zmęczenia, albo próbowało uciekać. Wtedy strzelali do nich ss-mani. Trup ścielił się gęsto, dlatego ową koszmarną procesję nazywamy Marszem Śmierci.
Jego trasa z Oświęcimia wiodła przez Bojszowy i dalej powiat pszczyński, od Miedźnej, przez Pszczynę, po Suszec
i Pawłowice. Marsz szedł dalej aż do  Wodzisławia Śląskiego, gdzie więźniów pakowano do otwartych wagonów węglowych i wywożono w głąb III Rzeszy. Piesza  trasa liczyła 63 kilometry, przemierzano ją pomiędzy 17 a 23 stycznia.
Z ewakuowanych 56 000 tysięcy więźniów aż 15 000 rzeczywiście do Wodzisławia nie dotarło, zamarzniętych lub zastrzelonych.
Władze miasta i powiatu
w Pszczynie 18 stycznia, w rocznicę dnia, gdy przechodziła tędy największa grupa, organizują obchody 74. Rocznicy upamiętnienia tych wydarzeń.
Starosta pszczyński, Barbara Bandoła oraz burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol tego dnia złożą kwiaty na miejscach zbiorowych mogił, na cmentarzu parafialnym w Miedźnej, cmentarzu w Pszczynie, w Suszcu, Pawłowicach i Brzeźcach.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Zbiorowe wyparcie

Z Markiem Łuszczyną, autorem „Polskich Obozów Koncentracyjnych” rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Z Korony Czeskiej do Prus

25 grudnia na dobrych 200 lat zdecydowano o losach Śląska

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Po prostu…czosnek!

Odwraca fazę księżyca, dlatego boją się go wampiry, strzygi i inne żądne krwi potworności - dlatego właśnie należy się wystrzegać ludzi, którzy go unikają. Wydłuża życie o setki lat, włożony
w pępek działa antykoncepcyjnie, odstrasza żmije, krokodyle i niechcianych adoratorów.  Mój ojciec żartuje, że jak się chce na satelitę odbierać telewizję Izrael, to trzeba jej talerz posmarować czosnkiem. To wszystko oczywiście bzdury (może poza tym przedostatnim), natomiast faktem jest, że czosnek obrósł w masę legend nie dlatego, że przywieźli go do nas kosmici.
W każdej bajce jest trochę prawdy, a w tym przypadku śmiało można powiedzieć, że czosnek to trochę „nadwarzywo”, można znaleźć
w jego bogactwie trochę…magii.

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Smartfon - mój przyjaciel, mój wróg

Smartfon to zdecydowanie symbol naszych czasów. Pytanie czy jest to nasz sprzymierzeniec czy przeciwnik. Telefon typu smartfon na pewno ułatwia życie i pracę, ale czy nie jest tak, że smartfon zaczął przejmować kontrolę nad naszym życiem? Na pewno każdy kierowca zna przypadek, gdy wpatrzony w telefon, przechodzień wtargnął na ulice, nie patrząc się na boki. Tak samo jak rozmawiający przez telefon kierowca, lub - co gorsze - piszący e-meile albo sms-y. Co ciekawe, za rozmowę przez telefon za kierownicą można dostać mandat, ale za wpatrywanie się w ekran zamiast przed siebie – nie! Często widzę grupkę znajomych przy stole w restauracji. Nie rozmawiają ze sobą, każdy z telefonem w ręce, niby przy stoliku, ale tak naprawdę w innym świecie. Czy nie jest tak, że smartfon przestał być dla nas, a my staliśmy się dodatkiem do wirtualnego świata, z którym nas łączy? Czy to za jego sprawą pełno wokół nieskojarzonych dzieci, z głową jak sito, w której nie zatrzymuje się żadna użyteczna informacja?

więcej

Partnerzy