Sondaż publiczny

Czy uważasz, że zima w tym roku znów zaskoczy drogowców?

Aktualności

Jakub Chełstowski „jedynką” do sejmiku

Tychy • Wybory Samorządowe 2018

ilustracja

Do minionego poniedziałku (27 sierpnia) można było zgłaszać komitety wyborcze do wyborów samorządowych, które odbędą się 21 października.
W następnej kolejności zarejestrowane komitety, po zebranych podpisach poparcia, będą zgłaszać swoich kandydatów.

Zgodnie z nowymi przepisami jednomandatowe okręgi wyborcze zostały ograniczone do wyborów rad gmin, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy osób a kadencja władz samorządu terytorialnego według nowych przepisów będzie trwała 5 zamiast dotychczasowych 4 lat. Obowiązywać będzie też kadencyjność. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mogli być wybrani na to samo stanowisko maksymalnie dwukrotnie.
W Tychach zarejestrowano Komitet Wyborczy Tychy Naszą Małą Ojczyzną, Komitet Wyborczy Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Miasta Tychy Inicjatywa Tyska, Komitet Wyborczy Wyborców Prezydenta Andrzeja Dziuby.
W Bieruniu: KWW Porozumienie Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, KWW Krystiana Grzesicy, KWW Mieszkańcy Bierunia, KWW Razem dla Osiedla, KWW Tomasza Nygi, KWW Adama Mamok, KW Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bieruńskiej „Porąbek” w Bieruniu. W Lędzinach: Komitet Wyborczy Wyborców „Przyszłość Lędzin”, KWW Henryk Barcik, KWW Katarzyna Ficek-Wojciuch, KWW Krystyny Wróbel, KWW Rudol Zdzisław.
W poniedziałek (27 sierpnia) Prawo i Sprawiedliwość przedstawiła swój program dla województwa śląskiego, którego najważniejsze zadania to budowa infrastruktury drogowej, na co ma rząd przeznaczyć min. 13 mld zł, modernizacja i rozbudowa infrastruktury kolejowej (8 mld zł), mieszkanie plus i czyste powietrze (10 mld zł), przemysł 4.0 - 10 mld zł oraz ochrona zdrowia (min. 500 mln zł).
Ogłoszono także przy tej okazji, że „jedynką” na liście okręgu wyborczego do sejmiku śląskiego, który obejmuje Katowice, Mysłowice, Tychy oraz powiaty - bieruńsko-lędziński i pszczyński będzie Jakub Chełstowski, dotychczasowy radny w Tychach.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Miśka, Ślązaczka i Twoja twarz brzmi znajomo

Bieruńska Michalina Sosna po tyskim „Kruczku”, podbija warszawskie sceny

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Ślązacy rozgromili Bonapartego

To  u nas dano hasło… zrzucenia jarzma cesarza Napoleona

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Polska cytryna – czas na pigwę!

Niby wszyscy ją znamy, wiemy jak wygląda, ale kojarzymy ją głównie z nalewkami. Fakt, pigwa jest dzisiaj mało popularnym owocem, mało kto wie jak ją odpowiednio przygotować - nie da się jej tak po prostu zerwać z drzewa jak jabłka, albo gruszki i zjeść. Trzeba ją najpierw odpowiednio przetworzyć, surowa rzeczywiście może odstraszyć – jest twarda jak kamień i jak na polską cytrynę przystało, bardzo kwaśna. Wierzcie mi, warto wiedzieć o co w tej całej pigwie chodzi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Święty czy podciep czyli kim jest Mikołaj

Wyobrażacie sobie, że w rocznicę urodzin papieża-Polaka ktoś – twierdząc, że to ku jego pamięci – będzie chodził ubrany w strój klauna i przedstawiał się, jako Jan Paweł II? Najdalej za dwie godziny ktoś poleci  na prokuraturę, donieść o obrazie uczuć religijnych. I w zasadzie można zrozumieć, że taka sytuacja kogoś, kto czci Jana Pawła II, bądź co bądź świętego, może obrażać. Podobnie jak ktoś, kto wciągnie na siebie skórę niedźwiedzia – i nie będzie twierdził, że jest teraz miśkiem, tylko, powiedzmy, św. Krzysztofem, patronem Tychów. To chyba też obraza uczuć religijnych, też na prokuraturę trzeba lecieć.

więcej

Partnerzy