Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że mnóstwo świąt w rodzaju Międzynarodowego Dnia Kota, Dnia Języka Ojczystego i tym podobne są potrzebne?

Aktualności

Jakub Chełstowski „jedynką” do sejmiku

Tychy • Wybory Samorządowe 2018

ilustracja

Do minionego poniedziałku (27 sierpnia) można było zgłaszać komitety wyborcze do wyborów samorządowych, które odbędą się 21 października.
W następnej kolejności zarejestrowane komitety, po zebranych podpisach poparcia, będą zgłaszać swoich kandydatów.

Zgodnie z nowymi przepisami jednomandatowe okręgi wyborcze zostały ograniczone do wyborów rad gmin, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy osób a kadencja władz samorządu terytorialnego według nowych przepisów będzie trwała 5 zamiast dotychczasowych 4 lat. Obowiązywać będzie też kadencyjność. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mogli być wybrani na to samo stanowisko maksymalnie dwukrotnie.
W Tychach zarejestrowano Komitet Wyborczy Tychy Naszą Małą Ojczyzną, Komitet Wyborczy Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Miasta Tychy Inicjatywa Tyska, Komitet Wyborczy Wyborców Prezydenta Andrzeja Dziuby.
W Bieruniu: KWW Porozumienie Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, KWW Krystiana Grzesicy, KWW Mieszkańcy Bierunia, KWW Razem dla Osiedla, KWW Tomasza Nygi, KWW Adama Mamok, KW Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bieruńskiej „Porąbek” w Bieruniu. W Lędzinach: Komitet Wyborczy Wyborców „Przyszłość Lędzin”, KWW Henryk Barcik, KWW Katarzyna Ficek-Wojciuch, KWW Krystyny Wróbel, KWW Rudol Zdzisław.
W poniedziałek (27 sierpnia) Prawo i Sprawiedliwość przedstawiła swój program dla województwa śląskiego, którego najważniejsze zadania to budowa infrastruktury drogowej, na co ma rząd przeznaczyć min. 13 mld zł, modernizacja i rozbudowa infrastruktury kolejowej (8 mld zł), mieszkanie plus i czyste powietrze (10 mld zł), przemysł 4.0 - 10 mld zł oraz ochrona zdrowia (min. 500 mln zł).
Ogłoszono także przy tej okazji, że „jedynką” na liście okręgu wyborczego do sejmiku śląskiego, który obejmuje Katowice, Mysłowice, Tychy oraz powiaty - bieruńsko-lędziński i pszczyński będzie Jakub Chełstowski, dotychczasowy radny w Tychach.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Zbiorowe wyparcie

Z Markiem Łuszczyną, autorem „Polskich Obozów Koncentracyjnych” rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Z Korony Czeskiej do Prus

25 grudnia na dobrych 200 lat zdecydowano o losach Śląska

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Po prostu…czosnek!

Odwraca fazę księżyca, dlatego boją się go wampiry, strzygi i inne żądne krwi potworności - dlatego właśnie należy się wystrzegać ludzi, którzy go unikają. Wydłuża życie o setki lat, włożony
w pępek działa antykoncepcyjnie, odstrasza żmije, krokodyle i niechcianych adoratorów.  Mój ojciec żartuje, że jak się chce na satelitę odbierać telewizję Izrael, to trzeba jej talerz posmarować czosnkiem. To wszystko oczywiście bzdury (może poza tym przedostatnim), natomiast faktem jest, że czosnek obrósł w masę legend nie dlatego, że przywieźli go do nas kosmici.
W każdej bajce jest trochę prawdy, a w tym przypadku śmiało można powiedzieć, że czosnek to trochę „nadwarzywo”, można znaleźć
w jego bogactwie trochę…magii.

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Smartfon - mój przyjaciel, mój wróg

Smartfon to zdecydowanie symbol naszych czasów. Pytanie czy jest to nasz sprzymierzeniec czy przeciwnik. Telefon typu smartfon na pewno ułatwia życie i pracę, ale czy nie jest tak, że smartfon zaczął przejmować kontrolę nad naszym życiem? Na pewno każdy kierowca zna przypadek, gdy wpatrzony w telefon, przechodzień wtargnął na ulice, nie patrząc się na boki. Tak samo jak rozmawiający przez telefon kierowca, lub - co gorsze - piszący e-meile albo sms-y. Co ciekawe, za rozmowę przez telefon za kierownicą można dostać mandat, ale za wpatrywanie się w ekran zamiast przed siebie – nie! Często widzę grupkę znajomych przy stole w restauracji. Nie rozmawiają ze sobą, każdy z telefonem w ręce, niby przy stoliku, ale tak naprawdę w innym świecie. Czy nie jest tak, że smartfon przestał być dla nas, a my staliśmy się dodatkiem do wirtualnego świata, z którym nas łączy? Czy to za jego sprawą pełno wokół nieskojarzonych dzieci, z głową jak sito, w której nie zatrzymuje się żadna użyteczna informacja?

więcej

Partnerzy