Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że nasze miejscowości mają dobrą ofertę naferie dla dzieci?

Aktualności

Rezygnacja Anety Moczkowskiej

Region • Śląsko-Zagłębiowska Metropolia  

Powołana w czerwcu do zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Aneta Moczkowska złożyła rezygnację ze stanowiska. Przypomnijmy, że uzupełniła jego skład w miejsce desygnowanego przez Tychy Krzysztofa Zamasza, który odszedł do pracy w sektorze prywatnym.

Aneta Moczkowska, rekomendowana przez region tyski wchodzący w skład metropolii, obecnie jest prezesem Parku Śląskiego (wcześniej była sekretarzem województwa i przez wiele lat pracowała w Urzędzie Miasta Tychy). Jako powód rezygnacji z funkcji wiceprzewodniczącej zarządu GZM podała przyczyny osobiste. Na stanowisku prezesa Parku Śląskiego pozostanie.
Moczkowska od 1 sierpnia pozostaje na urlopie bezpłatnym, do czasu najbliższej sesji Zgromadzenia Metropolii, które odbędzie się 10 sierpnia.
Zgodnie ze statutem GZM,
w skład zarządu wchodzi pięciu członków, w tym przewodniczący oraz dwóch wiceprzewodniczących. Członkowie zarządu wybierani są przez Zgromadzenie Metropolii w głosowaniu tajnym, podwójną większością głosów, na wniosek przedstawiany przez przewodniczącego zarządu.
Nowego członka zarządu wyznaczą samorządowcy z okręgu tyskiego, zgodnie z polityczną umową jaką zawarli przy tworzeniu metropolii burmistrzowie, wójtowie i prezydenci.•

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Zbiorowe wyparcie

Z Markiem Łuszczyną, autorem „Polskich Obozów Koncentracyjnych” rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Biały pułkownik

Komisarz stanu wojennego, który stanął po stronie załogi

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Zozwór, jak go tu dawniej zwano

Przyszedł styczeń - miesiąc postanowień noworocznych. Podziwiam z dumą powtarzane hasła w stylu: Nowy Rok – nowa ja. Albo „nowy ja”, bo coroczne szaleństwo dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Dla tych, którzy za chwilę po raz pierwszy włożą buty do biegania i postanowią zafundować swojemu nieprzygotowanemu organizmowi terapię szokową (albo już to zrobili i czekają na efekty) mam dwie wiadomości - jak w kawałach... złą i dobrą. Pierwsza jest taka, że z kiepską odpornością i kondycją prawie na pewno zapracujecie na przeziębienie, a druga – żeby nie zniechęcać tak do gruntu – są na to sposoby. Dobre i domowe. Sprawa wygląda tak – chcecie igrać ze styczniową pogodą? Zróbcie zapas imbiru!

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Mały ZUS, wielkie cygaństwo!

Z dniem 1 stycznia wszedł „mały ZUS”. Obecne władze reklamują ją jako niezwykłą ulgę dla mikroprzedsiębiorstw. A ja zakładam się w ciemno, że na terenie działania całego tyskiego urzędu skarbowego załapie się na nią nie więcej, niż 100 przedsiębiorców. A może mniej, niż 20. Bo tak naprawdę ci, którzy spełniali kryteria wymyślone przez  rząd PiS-u, albo już umarli z głodu, albo wyemigrowali zbierać pomidory do Holandii, albo zamknęli firmę, żeby iść do najgorzej nawet płatnej roboty.

więcej

Partnerzy