Sondaż publiczny

Czy uważasz, że zima w tym roku znów zaskoczy drogowców?

Aktualności

Rezygnacja Anety Moczkowskiej

Region • Śląsko-Zagłębiowska Metropolia  

Powołana w czerwcu do zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Aneta Moczkowska złożyła rezygnację ze stanowiska. Przypomnijmy, że uzupełniła jego skład w miejsce desygnowanego przez Tychy Krzysztofa Zamasza, który odszedł do pracy w sektorze prywatnym.

Aneta Moczkowska, rekomendowana przez region tyski wchodzący w skład metropolii, obecnie jest prezesem Parku Śląskiego (wcześniej była sekretarzem województwa i przez wiele lat pracowała w Urzędzie Miasta Tychy). Jako powód rezygnacji z funkcji wiceprzewodniczącej zarządu GZM podała przyczyny osobiste. Na stanowisku prezesa Parku Śląskiego pozostanie.
Moczkowska od 1 sierpnia pozostaje na urlopie bezpłatnym, do czasu najbliższej sesji Zgromadzenia Metropolii, które odbędzie się 10 sierpnia.
Zgodnie ze statutem GZM,
w skład zarządu wchodzi pięciu członków, w tym przewodniczący oraz dwóch wiceprzewodniczących. Członkowie zarządu wybierani są przez Zgromadzenie Metropolii w głosowaniu tajnym, podwójną większością głosów, na wniosek przedstawiany przez przewodniczącego zarządu.
Nowego członka zarządu wyznaczą samorządowcy z okręgu tyskiego, zgodnie z polityczną umową jaką zawarli przy tworzeniu metropolii burmistrzowie, wójtowie i prezydenci.•

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Miśka, Ślązaczka i Twoja twarz brzmi znajomo

Bieruńska Michalina Sosna po tyskim „Kruczku”, podbija warszawskie sceny

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Ślązacy rozgromili Bonapartego

To  u nas dano hasło… zrzucenia jarzma cesarza Napoleona

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Polska cytryna – czas na pigwę!

Niby wszyscy ją znamy, wiemy jak wygląda, ale kojarzymy ją głównie z nalewkami. Fakt, pigwa jest dzisiaj mało popularnym owocem, mało kto wie jak ją odpowiednio przygotować - nie da się jej tak po prostu zerwać z drzewa jak jabłka, albo gruszki i zjeść. Trzeba ją najpierw odpowiednio przetworzyć, surowa rzeczywiście może odstraszyć – jest twarda jak kamień i jak na polską cytrynę przystało, bardzo kwaśna. Wierzcie mi, warto wiedzieć o co w tej całej pigwie chodzi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Święty czy podciep czyli kim jest Mikołaj

Wyobrażacie sobie, że w rocznicę urodzin papieża-Polaka ktoś – twierdząc, że to ku jego pamięci – będzie chodził ubrany w strój klauna i przedstawiał się, jako Jan Paweł II? Najdalej za dwie godziny ktoś poleci  na prokuraturę, donieść o obrazie uczuć religijnych. I w zasadzie można zrozumieć, że taka sytuacja kogoś, kto czci Jana Pawła II, bądź co bądź świętego, może obrażać. Podobnie jak ktoś, kto wciągnie na siebie skórę niedźwiedzia – i nie będzie twierdził, że jest teraz miśkiem, tylko, powiedzmy, św. Krzysztofem, patronem Tychów. To chyba też obraza uczuć religijnych, też na prokuraturę trzeba lecieć.

więcej

Partnerzy