Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Co myślisz o księdzu, który zrzucił sutannę

Aktualności

Będzie wał ochronny

Chełm Śląski • Zabezpieczenie przed wylewem Przemszy

ilustracja

Od połowy maja tego roku rozpoczęły się prace związane z transportem i gromadzeniem materiału przeznaczonego na budowę wału ochronnego dla Chełmu Małego. Przewieziono już ponad 25 000 ton skały płonnej pochodzącej z zakładu przeróbczego PGG Sp z o.o. KWK Piast-Ziemowit Ruch Piast.

d drogi wojewódzkiej DW 780 – ul. Olimpijskiej w kierunku rejonu starego mostu w ciągu ulicy Górnośląskiej i jeszcze około 200 metrów dalej w kierunku północnym. Dostarczana skała płonna jest gromadzona równolegle do projektowanego wału ochronnego. Jest ona układana i formowana w postaci wału o wymiarach u podstawy ok. 10 – 15 m i 6-8 m w koronie, na wysokości do 3 m.
Wał jest zlokalizowany w odległości około 12 - 50 m od koryta rzeki Przemszy. Dostarczany materiał jest wysypywany pasami, następnie rozkładany przez ładowarkę tworząc warstwy
o grubości około 0,6 m.
Formowanie kolejnych warstw prowadzone jest etapowo. Na czas robót wykonany został odcinek drogi technologicznej z płyt drogowych od zjazdu z drogi wojewódzkiej DW 780 do miejsca rozpoczęcia składowania materiału.
Gromadzona skała wbudowana zostanie w korpus projektowanego wału ochronnego, a fakt jej sezonowania polepsza jej parametry fizykochemiczne jako materiału do realizacji tej inwestycji.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Szybkie te szparagi

Szybko się pojawiają i szybko znikają, ekspresowo gotują. Sezon trwa w najlepsze, mamy jeszcze szansę – do czerwca, to korzystajmy! Szparagi to jedna z odsłon wiosny, bo poza tą porą roku trudno je dostać, a wiadomo jak to ze szparagami bywa – nic nie zastąpi młodych i pachnących pędów! Mamy szczęście, bo w Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej upraw tych niezwykłych warzyw, szczególnie w południowo – zachodniej części kraju. Nie można nie skorzystać. Drodzy Państwo – ostatni dzwonek na szparagi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Niebezpieczne rośliny

Przy okazji Dnia Dziecka warto ostrzec rodziców, że ich pociechy – te starsze – mogą zechcieć sięgnąć po jakieś psychoaktywne używki. I wcale nie uchroni przed tym brak kieszonkowego na dopalacze czy „marychę”, brak znajomości z dilerem. Młodzież, doskonale poruszająca się w internecie, bez problemu znajdzie rosnące wokół nas rośliny narkotyczne. Bo nie myślcie, że takie żyją tylko w dalekich krajach. Nasze lasy, łąki, jeziora a nawet ogrody, są ich pełne. I coraz więcej dzieci o tym wie. Warto więc, by wiedzieli też rodzice i dziadkowie.

więcej

Partnerzy