Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Frekwencja podczas wyborów samorządowych wyniesie

Aktualności

Będzie wał ochronny

Chełm Śląski • Zabezpieczenie przed wylewem Przemszy

ilustracja

Od połowy maja tego roku rozpoczęły się prace związane z transportem i gromadzeniem materiału przeznaczonego na budowę wału ochronnego dla Chełmu Małego. Przewieziono już ponad 25 000 ton skały płonnej pochodzącej z zakładu przeróbczego PGG Sp z o.o. KWK Piast-Ziemowit Ruch Piast.

d drogi wojewódzkiej DW 780 – ul. Olimpijskiej w kierunku rejonu starego mostu w ciągu ulicy Górnośląskiej i jeszcze około 200 metrów dalej w kierunku północnym. Dostarczana skała płonna jest gromadzona równolegle do projektowanego wału ochronnego. Jest ona układana i formowana w postaci wału o wymiarach u podstawy ok. 10 – 15 m i 6-8 m w koronie, na wysokości do 3 m.
Wał jest zlokalizowany w odległości około 12 - 50 m od koryta rzeki Przemszy. Dostarczany materiał jest wysypywany pasami, następnie rozkładany przez ładowarkę tworząc warstwy
o grubości około 0,6 m.
Formowanie kolejnych warstw prowadzone jest etapowo. Na czas robót wykonany został odcinek drogi technologicznej z płyt drogowych od zjazdu z drogi wojewódzkiej DW 780 do miejsca rozpoczęcia składowania materiału.
Gromadzona skała wbudowana zostanie w korpus projektowanego wału ochronnego, a fakt jej sezonowania polepsza jej parametry fizykochemiczne jako materiału do realizacji tej inwestycji.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niezbędny kwiatek do kożucha

Rozmowa z, nauczycielem, pisarzem, propagatorem edukacji regionalnej

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Papież śląski ale niewygodny

Pius X prawie na pewno był Ślązakiem. Ale cicho-sza

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Czas na bakłażana!

Bakłażan, czy oberżyna? Nie do końca wiadomo, która z tych nazw jest bardziej popularna. Wiadomo jednak, że jeśli kiedyś usłyszymy o psiance podłużnej, jajku krzewiastym, bakmanie, czy gruszce miłosnej możemy się bardzo zdziwić...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Giżyński Gate!

Znowu nas wyrolowali. Rolnicy w swoich sprawach zamiast do Mikołowa, będą jeździć do Częstochowy

więcej

Partnerzy