Sondaż publiczny

Czy uważasz, że zima w tym roku znów zaskoczy drogowców?

Aktualności

Będzie wał ochronny

Chełm Śląski • Zabezpieczenie przed wylewem Przemszy

ilustracja

Od połowy maja tego roku rozpoczęły się prace związane z transportem i gromadzeniem materiału przeznaczonego na budowę wału ochronnego dla Chełmu Małego. Przewieziono już ponad 25 000 ton skały płonnej pochodzącej z zakładu przeróbczego PGG Sp z o.o. KWK Piast-Ziemowit Ruch Piast.

d drogi wojewódzkiej DW 780 – ul. Olimpijskiej w kierunku rejonu starego mostu w ciągu ulicy Górnośląskiej i jeszcze około 200 metrów dalej w kierunku północnym. Dostarczana skała płonna jest gromadzona równolegle do projektowanego wału ochronnego. Jest ona układana i formowana w postaci wału o wymiarach u podstawy ok. 10 – 15 m i 6-8 m w koronie, na wysokości do 3 m.
Wał jest zlokalizowany w odległości około 12 - 50 m od koryta rzeki Przemszy. Dostarczany materiał jest wysypywany pasami, następnie rozkładany przez ładowarkę tworząc warstwy
o grubości około 0,6 m.
Formowanie kolejnych warstw prowadzone jest etapowo. Na czas robót wykonany został odcinek drogi technologicznej z płyt drogowych od zjazdu z drogi wojewódzkiej DW 780 do miejsca rozpoczęcia składowania materiału.
Gromadzona skała wbudowana zostanie w korpus projektowanego wału ochronnego, a fakt jej sezonowania polepsza jej parametry fizykochemiczne jako materiału do realizacji tej inwestycji.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Miśka, Ślązaczka i Twoja twarz brzmi znajomo

Bieruńska Michalina Sosna po tyskim „Kruczku”, podbija warszawskie sceny

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Ślązacy rozgromili Bonapartego

To  u nas dano hasło… zrzucenia jarzma cesarza Napoleona

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Polska cytryna – czas na pigwę!

Niby wszyscy ją znamy, wiemy jak wygląda, ale kojarzymy ją głównie z nalewkami. Fakt, pigwa jest dzisiaj mało popularnym owocem, mało kto wie jak ją odpowiednio przygotować - nie da się jej tak po prostu zerwać z drzewa jak jabłka, albo gruszki i zjeść. Trzeba ją najpierw odpowiednio przetworzyć, surowa rzeczywiście może odstraszyć – jest twarda jak kamień i jak na polską cytrynę przystało, bardzo kwaśna. Wierzcie mi, warto wiedzieć o co w tej całej pigwie chodzi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Święty czy podciep czyli kim jest Mikołaj

Wyobrażacie sobie, że w rocznicę urodzin papieża-Polaka ktoś – twierdząc, że to ku jego pamięci – będzie chodził ubrany w strój klauna i przedstawiał się, jako Jan Paweł II? Najdalej za dwie godziny ktoś poleci  na prokuraturę, donieść o obrazie uczuć religijnych. I w zasadzie można zrozumieć, że taka sytuacja kogoś, kto czci Jana Pawła II, bądź co bądź świętego, może obrażać. Podobnie jak ktoś, kto wciągnie na siebie skórę niedźwiedzia – i nie będzie twierdził, że jest teraz miśkiem, tylko, powiedzmy, św. Krzysztofem, patronem Tychów. To chyba też obraza uczuć religijnych, też na prokuraturę trzeba lecieć.

więcej

Partnerzy