Aktualności

Będzie wał ochronny

Chełm Śląski • Zabezpieczenie przed wylewem Przemszy

ilustracja

Od połowy maja tego roku rozpoczęły się prace związane z transportem i gromadzeniem materiału przeznaczonego na budowę wału ochronnego dla Chełmu Małego. Przewieziono już ponad 25 000 ton skały płonnej pochodzącej z zakładu przeróbczego PGG Sp z o.o. KWK Piast-Ziemowit Ruch Piast.

d drogi wojewódzkiej DW 780 – ul. Olimpijskiej w kierunku rejonu starego mostu w ciągu ulicy Górnośląskiej i jeszcze około 200 metrów dalej w kierunku północnym. Dostarczana skała płonna jest gromadzona równolegle do projektowanego wału ochronnego. Jest ona układana i formowana w postaci wału o wymiarach u podstawy ok. 10 – 15 m i 6-8 m w koronie, na wysokości do 3 m.
Wał jest zlokalizowany w odległości około 12 - 50 m od koryta rzeki Przemszy. Dostarczany materiał jest wysypywany pasami, następnie rozkładany przez ładowarkę tworząc warstwy
o grubości około 0,6 m.
Formowanie kolejnych warstw prowadzone jest etapowo. Na czas robót wykonany został odcinek drogi technologicznej z płyt drogowych od zjazdu z drogi wojewódzkiej DW 780 do miejsca rozpoczęcia składowania materiału.
Gromadzona skała wbudowana zostanie w korpus projektowanego wału ochronnego, a fakt jej sezonowania polepsza jej parametry fizykochemiczne jako materiału do realizacji tej inwestycji.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Warto żyć dla ludzi i im służyć!

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Józefem Twardzikiem, który co prawda nie ma własnych dzieci, ani wnucząt, ale jest „dobrym” dziadkiem dla wielu młodych tyszan, z którymi się spotyka i wyjeżdża na wycieczki.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy