Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że nasze miejscowości mają dobrą ofertę naferie dla dzieci?

Aktualności

Będzie wał ochronny

Chełm Śląski • Zabezpieczenie przed wylewem Przemszy

ilustracja

Od połowy maja tego roku rozpoczęły się prace związane z transportem i gromadzeniem materiału przeznaczonego na budowę wału ochronnego dla Chełmu Małego. Przewieziono już ponad 25 000 ton skały płonnej pochodzącej z zakładu przeróbczego PGG Sp z o.o. KWK Piast-Ziemowit Ruch Piast.

d drogi wojewódzkiej DW 780 – ul. Olimpijskiej w kierunku rejonu starego mostu w ciągu ulicy Górnośląskiej i jeszcze około 200 metrów dalej w kierunku północnym. Dostarczana skała płonna jest gromadzona równolegle do projektowanego wału ochronnego. Jest ona układana i formowana w postaci wału o wymiarach u podstawy ok. 10 – 15 m i 6-8 m w koronie, na wysokości do 3 m.
Wał jest zlokalizowany w odległości około 12 - 50 m od koryta rzeki Przemszy. Dostarczany materiał jest wysypywany pasami, następnie rozkładany przez ładowarkę tworząc warstwy
o grubości około 0,6 m.
Formowanie kolejnych warstw prowadzone jest etapowo. Na czas robót wykonany został odcinek drogi technologicznej z płyt drogowych od zjazdu z drogi wojewódzkiej DW 780 do miejsca rozpoczęcia składowania materiału.
Gromadzona skała wbudowana zostanie w korpus projektowanego wału ochronnego, a fakt jej sezonowania polepsza jej parametry fizykochemiczne jako materiału do realizacji tej inwestycji.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Zbiorowe wyparcie

Z Markiem Łuszczyną, autorem „Polskich Obozów Koncentracyjnych” rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Biały pułkownik

Komisarz stanu wojennego, który stanął po stronie załogi

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Zozwór, jak go tu dawniej zwano

Przyszedł styczeń - miesiąc postanowień noworocznych. Podziwiam z dumą powtarzane hasła w stylu: Nowy Rok – nowa ja. Albo „nowy ja”, bo coroczne szaleństwo dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Dla tych, którzy za chwilę po raz pierwszy włożą buty do biegania i postanowią zafundować swojemu nieprzygotowanemu organizmowi terapię szokową (albo już to zrobili i czekają na efekty) mam dwie wiadomości - jak w kawałach... złą i dobrą. Pierwsza jest taka, że z kiepską odpornością i kondycją prawie na pewno zapracujecie na przeziębienie, a druga – żeby nie zniechęcać tak do gruntu – są na to sposoby. Dobre i domowe. Sprawa wygląda tak – chcecie igrać ze styczniową pogodą? Zróbcie zapas imbiru!

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Mały ZUS, wielkie cygaństwo!

Z dniem 1 stycznia wszedł „mały ZUS”. Obecne władze reklamują ją jako niezwykłą ulgę dla mikroprzedsiębiorstw. A ja zakładam się w ciemno, że na terenie działania całego tyskiego urzędu skarbowego załapie się na nią nie więcej, niż 100 przedsiębiorców. A może mniej, niż 20. Bo tak naprawdę ci, którzy spełniali kryteria wymyślone przez  rząd PiS-u, albo już umarli z głodu, albo wyemigrowali zbierać pomidory do Holandii, albo zamknęli firmę, żeby iść do najgorzej nawet płatnej roboty.

więcej

Partnerzy