Sondaż publiczny

W Dzień Matki:

Aktualności

Podziel się swoimi wspomnieniami

Tychy • Muzeum Miejskie - „Pocztówki z podróży”

„Pocztówki z podróży” to projekt Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach Programu Niepodległa - obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w którym zaprasza wszystkich chcących podzielić się swoją rodzinną historią do wspólnego świętowania.

Punktem odniesienia „Pocztówek” będzie historia Tychów - miejscowości starej i młodej jednocześnie, która po 1950 roku stała się nagle domem ludności przybywającej z całej Polski
i osiedlającej się obok ludzi mieszkających tu od pokoleń. Tyskie muzeum poszukuje zdjęć sytuacyjnych, rodzinnych, portretów oraz fotografii uwieczniających zwykłe-niezwykłe życie codzienne osób związanych
z Tychami. Fotografii wykonanych między 1918 a 2018 rokiem.
Na sto dni przed końcem roku codziennie inicjatorzy projektu publikować będą na fanpage’u Muzeum jedno zdjęcie – jedną opowieść. Ideą tej inicjatywy jest ze stu opowieści ukrytych
w stu fotografiach utkanie stu lat niepodległości z Tychami w tle.
Obok fotografia i wspomnienia z nią związane Joanny Kucz-Pieczki, kierowniczki Działu Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach, które są zaczynem projektu. Dla każdego z nas inne wspomnienia i obrazy uwieczniające na fotografiach migawki z przeszłości są ważne. Dzięki różnorodnym wspomnieniom powstanie niepowtarzalny, rodzinny i zarazem wspólny obraz Tychów i tyszan.

Podróż dosłowna i symboliczna

Pocztówki z podróży to sto opowieści na stulecie odzyskania niepodległości ukrytych na stu fotografiach pokazujących jak wyjątkowa jest historia Polski
i jak wiele może mieć odcieni. O jakiej podróży mówimy? Historia państwa to historie ludzi, indywidulane opowieści z miast, miejscowości, wiosek, z podróży.
Chodzi o podróż dosłowną i tę symboliczną, podróż fizyczną człowieka, podróż rodziny i podróż miasta w czasie, miasta na tle historii państwa. Punktem odniesienia będzie historia Tychów - miejscowości starej
i młodej jednocześnie, która po 1950 roku stała się nagle domem ludności przybywającej z całej Polski i osiedlającej się obok ludzi mieszkających tu od pokoleń.
Poszukiwane są zdjęcia sytuacyjne, rodzinne, portrety oraz fotografie uwieczniające zwykłe-niezwykłe życie codzienne osób związanych z Tychami (wykonane między 1918 a 2018 rokiem).

Gdzie i w jakim terminie dostarczyć zdjęcie?
Zainteresowani udziałem w projekcie, osoby chętne podzielić się historią uwiecznioną na zdjęciu proszone są z wybranymi fotografiami do siedziby Muzeum Miejskiego w Tychach przy pl. Wolności 1 od poniedziałku do piątku między 8.00 a 16.00. Zdjęcia zbierane będą do 14 września 2018 r.  W razie pytań można kontaktować się z Barbarą Kopią z Działu Fotografii, tel. 32 327 18 20; e –mail: b.kopia@muzeum.tychy.pl.
„Pocztówki z podróży” to działanie Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach Programu Niepodległa, obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bardzo zacięte bitwy

Na Górnym Śląsku II wojna światowa  trwała do 8 maja!

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rzodkiewka – królowa nowalijek

W końcu na poważnie zaświeciło słońce. I to nie jest już pogodowy kaprys, anomalia na kilka dni i powrót na stare, jesienno - zimowe śmieci. Przyroda wystartowała i teraz już nie ma wątpliwości – nic jej nie zatrzyma przez następne pół roku, nawet te chwilowe „zera” w nocy. Poza tym, że wszędzie robi się malowniczo zielono i słonecznie, dzień jest długi, to wchodzimy znowu w dobry czas dla sezonowego jedzenia.
I świetnie, o to przecież chodzi – żeby jeść to, co chwilowo rośnie dookoła, naturalnie. Długo na nią czekałam i jak tylko zaczęła się pojawiać musiałam poszperać i dowiedzieć się co w niej drzemie. Według mnie to najsmaczniejszy symbol wiosny – rzodkiewka!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Nadchodzi czas inwazji kleszcza, komary też już latają

Na zewnątrz coraz cieplej wiec kleszczy i komarów będzie coraz więcej. Mylnie uważa się, że atak kleszcza grozi nam tylko w lecie. Tychy już przygotowują się do oprysków przeciw nim, Katowice z nich zrezygnowały. Kto ma rację?

więcej

Partnerzy