Sondaż publiczny

Czy uważasz, że przedstawiciele państwa polskiego powinni przeprosić Ślązaków za wydarzenia zwane Tragedią Górnośląską?

Aktualności

Podziel się swoimi wspomnieniami

Tychy • Muzeum Miejskie - „Pocztówki z podróży”

„Pocztówki z podróży” to projekt Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach Programu Niepodległa - obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w którym zaprasza wszystkich chcących podzielić się swoją rodzinną historią do wspólnego świętowania.

Punktem odniesienia „Pocztówek” będzie historia Tychów - miejscowości starej i młodej jednocześnie, która po 1950 roku stała się nagle domem ludności przybywającej z całej Polski
i osiedlającej się obok ludzi mieszkających tu od pokoleń. Tyskie muzeum poszukuje zdjęć sytuacyjnych, rodzinnych, portretów oraz fotografii uwieczniających zwykłe-niezwykłe życie codzienne osób związanych
z Tychami. Fotografii wykonanych między 1918 a 2018 rokiem.
Na sto dni przed końcem roku codziennie inicjatorzy projektu publikować będą na fanpage’u Muzeum jedno zdjęcie – jedną opowieść. Ideą tej inicjatywy jest ze stu opowieści ukrytych
w stu fotografiach utkanie stu lat niepodległości z Tychami w tle.
Obok fotografia i wspomnienia z nią związane Joanny Kucz-Pieczki, kierowniczki Działu Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach, które są zaczynem projektu. Dla każdego z nas inne wspomnienia i obrazy uwieczniające na fotografiach migawki z przeszłości są ważne. Dzięki różnorodnym wspomnieniom powstanie niepowtarzalny, rodzinny i zarazem wspólny obraz Tychów i tyszan.

Podróż dosłowna i symboliczna

Pocztówki z podróży to sto opowieści na stulecie odzyskania niepodległości ukrytych na stu fotografiach pokazujących jak wyjątkowa jest historia Polski
i jak wiele może mieć odcieni. O jakiej podróży mówimy? Historia państwa to historie ludzi, indywidulane opowieści z miast, miejscowości, wiosek, z podróży.
Chodzi o podróż dosłowną i tę symboliczną, podróż fizyczną człowieka, podróż rodziny i podróż miasta w czasie, miasta na tle historii państwa. Punktem odniesienia będzie historia Tychów - miejscowości starej
i młodej jednocześnie, która po 1950 roku stała się nagle domem ludności przybywającej z całej Polski i osiedlającej się obok ludzi mieszkających tu od pokoleń.
Poszukiwane są zdjęcia sytuacyjne, rodzinne, portrety oraz fotografie uwieczniające zwykłe-niezwykłe życie codzienne osób związanych z Tychami (wykonane między 1918 a 2018 rokiem).

Gdzie i w jakim terminie dostarczyć zdjęcie?
Zainteresowani udziałem w projekcie, osoby chętne podzielić się historią uwiecznioną na zdjęciu proszone są z wybranymi fotografiami do siedziby Muzeum Miejskiego w Tychach przy pl. Wolności 1 od poniedziałku do piątku między 8.00 a 16.00. Zdjęcia zbierane będą do 14 września 2018 r.  W razie pytań można kontaktować się z Barbarą Kopią z Działu Fotografii, tel. 32 327 18 20; e –mail: b.kopia@muzeum.tychy.pl.
„Pocztówki z podróży” to działanie Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach Programu Niepodległa, obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pomówmy o Zaniemówieniu

z Justyną Wydrą, autorką powieści Zaniemówienie rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

KOD-ziarze 1830

123 lata bez Polski na mapie to kłamstwo. Była, ale zniszczyli ją… polscy bohaterowie

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Kapusta – głowa pusta

Niby pusta, a jednak to właśnie kapusta była autorem błyskotliwej i... no nie da się ukryć - lekko katastroficznej puenty w wierszu Brzechwy „Na straganie”. Bez niej trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia, a znam takich, którzy kiszą ją praktycznie na okrągło, przez cały rok. No i sprawa podstawowa, gdyby jej nie było, to skąd brałyby się dzieci? Bez kapusty ani rusz!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Mikołowskie żniwo dopalaczy

Internauci masowo domagają się legalizacji marihuany

więcej

Partnerzy