Aktualności

Podziel się swoimi wspomnieniami

Tychy • Muzeum Miejskie - „Pocztówki z podróży”

„Pocztówki z podróży” to projekt Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach Programu Niepodległa - obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w którym zaprasza wszystkich chcących podzielić się swoją rodzinną historią do wspólnego świętowania.

Punktem odniesienia „Pocztówek” będzie historia Tychów - miejscowości starej i młodej jednocześnie, która po 1950 roku stała się nagle domem ludności przybywającej z całej Polski
i osiedlającej się obok ludzi mieszkających tu od pokoleń. Tyskie muzeum poszukuje zdjęć sytuacyjnych, rodzinnych, portretów oraz fotografii uwieczniających zwykłe-niezwykłe życie codzienne osób związanych
z Tychami. Fotografii wykonanych między 1918 a 2018 rokiem.
Na sto dni przed końcem roku codziennie inicjatorzy projektu publikować będą na fanpage’u Muzeum jedno zdjęcie – jedną opowieść. Ideą tej inicjatywy jest ze stu opowieści ukrytych
w stu fotografiach utkanie stu lat niepodległości z Tychami w tle.
Obok fotografia i wspomnienia z nią związane Joanny Kucz-Pieczki, kierowniczki Działu Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach, które są zaczynem projektu. Dla każdego z nas inne wspomnienia i obrazy uwieczniające na fotografiach migawki z przeszłości są ważne. Dzięki różnorodnym wspomnieniom powstanie niepowtarzalny, rodzinny i zarazem wspólny obraz Tychów i tyszan.

Podróż dosłowna i symboliczna

Pocztówki z podróży to sto opowieści na stulecie odzyskania niepodległości ukrytych na stu fotografiach pokazujących jak wyjątkowa jest historia Polski
i jak wiele może mieć odcieni. O jakiej podróży mówimy? Historia państwa to historie ludzi, indywidulane opowieści z miast, miejscowości, wiosek, z podróży.
Chodzi o podróż dosłowną i tę symboliczną, podróż fizyczną człowieka, podróż rodziny i podróż miasta w czasie, miasta na tle historii państwa. Punktem odniesienia będzie historia Tychów - miejscowości starej
i młodej jednocześnie, która po 1950 roku stała się nagle domem ludności przybywającej z całej Polski i osiedlającej się obok ludzi mieszkających tu od pokoleń.
Poszukiwane są zdjęcia sytuacyjne, rodzinne, portrety oraz fotografie uwieczniające zwykłe-niezwykłe życie codzienne osób związanych z Tychami (wykonane między 1918 a 2018 rokiem).

Gdzie i w jakim terminie dostarczyć zdjęcie?
Zainteresowani udziałem w projekcie, osoby chętne podzielić się historią uwiecznioną na zdjęciu proszone są z wybranymi fotografiami do siedziby Muzeum Miejskiego w Tychach przy pl. Wolności 1 od poniedziałku do piątku między 8.00 a 16.00. Zdjęcia zbierane będą do 14 września 2018 r.  W razie pytań można kontaktować się z Barbarą Kopią z Działu Fotografii, tel. 32 327 18 20; e –mail: b.kopia@muzeum.tychy.pl.
„Pocztówki z podróży” to działanie Muzeum Miejskiego w Tychach w ramach Programu Niepodległa, obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Warto żyć dla ludzi i im służyć!

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Józefem Twardzikiem, który co prawda nie ma własnych dzieci, ani wnucząt, ale jest „dobrym” dziadkiem dla wielu młodych tyszan, z którymi się spotyka i wyjeżdża na wycieczki.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy