Sondaż publiczny

Wybory samorządowe już niebawem. W naszej okolicy najważniejszym samorzowcem jest prezydent Tychów. Obecny – Andrzej Dziuba – pełni tę funkcję już od 18 lat.

Aktualności

Otrzymali nowy sprzęt

Imielin • Ochotnicza Straż Pożarna

ilustracja

W środę (20 czerwca) w Urzędzie Miasta Imielin doszło do podpisania umowy - porozumienia pomiędzy Janem Chwiędaczem, burmistrzem Imielina a Arturem Maronem, prezesem tamtejszej OSP. Na mocy tego dokumentu strażacy imielińskiej OSP odebrali specjalistyczny sprzęt do ratownictwa technicznego marki Lukas.  Przekazany straży sprzęt służy do uwalniania uwięzionych osób
z pojazdów po wypadkach. Dodatkowo strażacy otrzymali także wyposażenie w postaci dwóch zestawów ratownictwa medycznego PSP R-1 (torby medyczne) z deskami ortopedycznymi i szynami Kramera) i dwóch defibrylatorów marki Philips.
Zakup sprzętu możliwy był dzięki środkom pozyskanym w ramach dotacji celowej z „Funduszu Sprawiedliwości”, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości w związku z realizacją zadań
w zakresie Programu I, Priorytetu IIIB - Wsparcie i rozwój systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem
i świadkom - na rok 2018, w zakresie nabycia wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.
Miasto na ten cel otrzymało dotacje w wysokości 99 proc. wartości sprzętu tj. 148 345,56 zł, a dołożyło 1 proc. wartości tj. 1498.44 zł.
Warto podkreślić, że to najwyższa uzyskana dotacja celowa z wspomnianego programu ze wszystkich gmin w naszym powiecie.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy