Aktualności

Prezydent Dziuba „Samorządowcem 2017”

Tychy • Wyróżnienia pisma „Wspólnota”

ilustracja

Wyróżnienionych, przyznawanym co roku przez pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”-Samorządowca Roku 2017 – za rok ubiegły, zostało 41 wójtów, burmistrzów i prezydentów ze Śląska i Zagłębia, których gminy weszły w skład Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii, wśród których znalazł się prezydent Andrzej Dziuba. O takim wyborze - jak napisali przyznający nagrodę, „zdecydowała prowadzona od wielu lat oddolna współpraca tych samorządowców, ich skuteczny lobbing za ustawą, na podstawie której   powołano metropolię, szybkie i zgodne wyłonienie organów nowej instytucji oraz zdolność do wzniesienia się ponad lokalne partykularyzmy dla dobra wspólnego”. Zdaniem przyznających wyróżnienie to godna naśladowania postawa, która została streszczona w laudacji łacińskim zwrotem viribus unitis – wspólnymi siłami. Zasługuje na promowanie w całym środowisku samorządowym.
Wręczenie wyróżnionym pamiątkowych statuetek oraz oprawionych w ramki okładkowych stron „Wspólnoty” z portretami odbyło się 1 marca w Żywcu podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich. Warto także odnotować, że w miniony czwartek (1 marca) w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie swoje 25-lecie świętował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wręczone zostały statuetki EkoKARLIKA 25-lecia, którą został uhonorowany prezydent Tychów. W imieniu Andrzeja Dziuby statuetkę odebrał wiceprezydent Miłosz Stec.•

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy