Sondaż publiczny

Czy w Tychach jest potrzebna nowa galeria handlowa?

Aktualności

Prezydent Dziuba „Samorządowcem 2017”

Tychy • Wyróżnienia pisma „Wspólnota”

ilustracja

Wyróżnienionych, przyznawanym co roku przez pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”-Samorządowca Roku 2017 – za rok ubiegły, zostało 41 wójtów, burmistrzów i prezydentów ze Śląska i Zagłębia, których gminy weszły w skład Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii, wśród których znalazł się prezydent Andrzej Dziuba. O takim wyborze - jak napisali przyznający nagrodę, „zdecydowała prowadzona od wielu lat oddolna współpraca tych samorządowców, ich skuteczny lobbing za ustawą, na podstawie której   powołano metropolię, szybkie i zgodne wyłonienie organów nowej instytucji oraz zdolność do wzniesienia się ponad lokalne partykularyzmy dla dobra wspólnego”. Zdaniem przyznających wyróżnienie to godna naśladowania postawa, która została streszczona w laudacji łacińskim zwrotem viribus unitis – wspólnymi siłami. Zasługuje na promowanie w całym środowisku samorządowym.
Wręczenie wyróżnionym pamiątkowych statuetek oraz oprawionych w ramki okładkowych stron „Wspólnoty” z portretami odbyło się 1 marca w Żywcu podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich. Warto także odnotować, że w miniony czwartek (1 marca) w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie swoje 25-lecie świętował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wręczone zostały statuetki EkoKARLIKA 25-lecia, którą został uhonorowany prezydent Tychów. W imieniu Andrzeja Dziuby statuetkę odebrał wiceprezydent Miłosz Stec.•

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Janina Nawrot: – Dzielić się tym, co się ma, a nie co nam zbywa

Cyklicznie na łamach Echa publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim   wnuczętom" w myśl idei Papieża Franciszka, który w lipcu 2016 roku, w trakcie ŚDM w Krakowie zaapelował do młodych ludzi, aby odwiedzali swoich dziadków i babcie i poświęcili im swój czas. Nie wystarczy zadzwonić do nich od czasu od czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, i aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Janiną Nawrot, emerytowaną nauczycielką.    

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Portugalia - tam, gdzie kończyła się Ziemia

13 maja papież Franciszek dokonał w Fatimie kanonizacji pastuszków Franciszka i Hiacynty, którym 100 lat temu objawiła się w tym miejscu Matka Boża. Na beatyfikację czeka siostra Łucja, która zmarła 13. grudnia 2005 w klasztorze w Coimbrze. Ja długi majowy weekend, niezbadanymi wyrokami Opatrzności Bożej, spędziłam na wycieczce w Portugalii. Mało wiedziałam o tym kraju, który jest ponad trzy razy mniejszy pod względem powierzchni i ludności od Polski, ale bardzo podobny jeśli chodzi o tradycje patriotyczne i religijne.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy