Aktualności

Prezydent Dziuba „Samorządowcem 2017”

Tychy • Wyróżnienia pisma „Wspólnota”

ilustracja

Wyróżnienionych, przyznawanym co roku przez pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”-Samorządowca Roku 2017 – za rok ubiegły, zostało 41 wójtów, burmistrzów i prezydentów ze Śląska i Zagłębia, których gminy weszły w skład Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii, wśród których znalazł się prezydent Andrzej Dziuba. O takim wyborze - jak napisali przyznający nagrodę, „zdecydowała prowadzona od wielu lat oddolna współpraca tych samorządowców, ich skuteczny lobbing za ustawą, na podstawie której   powołano metropolię, szybkie i zgodne wyłonienie organów nowej instytucji oraz zdolność do wzniesienia się ponad lokalne partykularyzmy dla dobra wspólnego”. Zdaniem przyznających wyróżnienie to godna naśladowania postawa, która została streszczona w laudacji łacińskim zwrotem viribus unitis – wspólnymi siłami. Zasługuje na promowanie w całym środowisku samorządowym.
Wręczenie wyróżnionym pamiątkowych statuetek oraz oprawionych w ramki okładkowych stron „Wspólnoty” z portretami odbyło się 1 marca w Żywcu podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich. Warto także odnotować, że w miniony czwartek (1 marca) w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie swoje 25-lecie świętował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wręczone zostały statuetki EkoKARLIKA 25-lecia, którą został uhonorowany prezydent Tychów. W imieniu Andrzeja Dziuby statuetkę odebrał wiceprezydent Miłosz Stec.•

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Poparcie dla aspiracji Ślązaków

Z Łukaszem Kohutem, liderem partii Wiosna na nasze województwo rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Optyka bez demonów

 Witelo – naukowiec nr 2. średniowiecza był Ślązakiem

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niedoceniany długouch

Królik europejski pojawił się na Półwyspie Iberyjskim około pół miliona lat temu. Stamtąd, dzięki Fenicjanom rozprzestrzenił się po całej Europie i w rezultacie od trzech tysięcy lat gości na naszych stołach jako tradycyjne mięso - najczęściej podawane podczas świąt. Dość kontrowersyjne, bo przez wieki królik przeszedł w naszych oczach niemałą metamorfozę – od zwierzyny łownej, która zapewniała pożywny posiłek i futro pomagające przetrwać mroźne zimy, przez uciążliwego szkodnika aż po...domowego pupila.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Psia kość czyli o psach sprzed wieku

Mówi się że pies jest największym przyjacielem człowieka. Szczęśliwy czworonóg obdarzy swojego pana miłością bezwarunkowo. Na pewno każdy słyszał kiedyś w swoim życiu historie o psie, który czekał na swojego pana na jego grobie. Pies jest przyjacielem, przewodnikiem, opiekunem,’ obrońcą; jest tym wszystkim dla człowieka, w zależności czego potrzebuje. Mówi się, że pies upodabnia się do swojego ludzkiego towarzysza, ale warto pomyśleć, jak my zmieniliśmy psa, tylko po to by sprostał naszym - czasem dziwnym - wymaganiom.

więcej

Partnerzy