Sondaż publiczny

Czy uważasz, że samorządy powinny mieć prawo zablokowania wydobycia węgla pod swoją miejscowością?

Aktualności

Prezydent Dziuba „Samorządowcem 2017”

Tychy • Wyróżnienia pisma „Wspólnota”

ilustracja

Wyróżnienionych, przyznawanym co roku przez pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”-Samorządowca Roku 2017 – za rok ubiegły, zostało 41 wójtów, burmistrzów i prezydentów ze Śląska i Zagłębia, których gminy weszły w skład Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii, wśród których znalazł się prezydent Andrzej Dziuba. O takim wyborze - jak napisali przyznający nagrodę, „zdecydowała prowadzona od wielu lat oddolna współpraca tych samorządowców, ich skuteczny lobbing za ustawą, na podstawie której   powołano metropolię, szybkie i zgodne wyłonienie organów nowej instytucji oraz zdolność do wzniesienia się ponad lokalne partykularyzmy dla dobra wspólnego”. Zdaniem przyznających wyróżnienie to godna naśladowania postawa, która została streszczona w laudacji łacińskim zwrotem viribus unitis – wspólnymi siłami. Zasługuje na promowanie w całym środowisku samorządowym.
Wręczenie wyróżnionym pamiątkowych statuetek oraz oprawionych w ramki okładkowych stron „Wspólnoty” z portretami odbyło się 1 marca w Żywcu podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich. Warto także odnotować, że w miniony czwartek (1 marca) w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie swoje 25-lecie świętował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wręczone zostały statuetki EkoKARLIKA 25-lecia, którą został uhonorowany prezydent Tychów. W imieniu Andrzeja Dziuby statuetkę odebrał wiceprezydent Miłosz Stec.•

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy