Aktualności

„Tu Metropolia” w Andromedzie

Tychy • Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

W czwartek (15 lutego) o godzinie 16:30 w tyskim Pasażu Kultury Andromeda odbędzie kolejna otwarta debata z cyklu „Tu Metropolia”, poświęcona tematyce metropolitalnej. Cykl debat organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Debaty odbywają się co dwa tygodnie w miastach i gminach członkowskich Metropolii. Podczas spotkań poruszane są ważne kwestie metropolitalne - transport publiczny, rozwój gospodarczy i społeczny, kształtowanie przestrzeni, promocja całego obszaru Metropolii,  a także zagadnienia związane ze specyfiką miast i gmin, w których odbywają się spotkania.
Tematy ważne dla mieszkańców metropolii omawiane są przez członków Zarządu G-ZM, przedstawicieli władz miast i gmin członkowskich oraz zaproszonych gości, ekspertów, społeczników i dziennikarzy. 
Spotkania, ze względu na swój otwarty charakter, są także okazją do zabrania głosu przez mieszkańców. Cały cykl prowadzi doświadczony w tematyce metropolitalnej, dziennikarz red. Marcin Zasada. 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy