Sondaż publiczny

Wybory samorządowe już niebawem. W naszej okolicy najważniejszym samorzowcem jest prezydent Tychów. Obecny – Andrzej Dziuba – pełni tę funkcję już od 18 lat.

Aktualności

Było ponad 3 tys. policjantów

Region • "Bezpieczny Weekend - Boże Narodzenie 2017"

ilustracja

Przez całe święta policjanci z różnych pionów garnizonu śląskiego czuwali nad bezpieczeństwem podróżnych w ramach akcji "Bezpieczny Weekend - Boże Narodzenie 2017". Świąteczne działania na drogach rozpoczęły się już w piątek (22 grudnia) o 6.00, a zakończone zostały we wtorek 26 grudnia o 22.00. W tym czasie na drogach całego województwa pełniło służbę prawie 3 tysiące policjantów. Mundurowi byli widoczni we wszystkich newralgicznych miejscach oraz tych, w których może dochodzić do łamania przepisów.

 Tychy
W Tychach w świąteczny weekend policjanci odnotowali jeden wypadek, do którego doszło w miniony piątek na al. Bielskiej. Kierujący samochodem Saab potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych dwie 13-latki, które z ogólnymi potłuczeniami trafiły do szpitala na obserwację. Mundurowi wyjeżdżali natomiast 17 razy do niegroźnych stłuczek. Mundurowi wyeliminowali z dalszej jazdy sześciu kierujących, którzy odważyli się prowadzić swoje pojazdy na „podwójnym gazie”.
Powiat Mikołowski
W powiecie mikołowskim 39 policjantów z mikołowskiej drogówki czuwało nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego. Zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz respektowanie przepisów ruchu drogowego, szczególnie stosowanie się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Zatrzymano 3 kierujących, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu. Podczas działań stróże prawa stwierdzili łącznie 108 przypadków naruszenia prawa przez kierujących pojazdami. W 2 przypadkach sprawcami wykroczeń okazali się pieszy. Nałożono łącznie 110 mandatów karnych. W czasie świąt nie doszło do wypadków drogowych, natomiast odnotowano 16 kolizji.
Powiat Pszczyński
W Pszczynie zatrzymano aż 68 kierowców, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu. W czasie tegorocznych świąt doszło do 34 wypadków drogowych, w których życie straciły 3 osoby, a 36 zostało rannych. Policjanci biorący udział w działaniach obsłużyli też 687 niegroźnych kolizji. 
Powiat Bieruńsko--Lędziński
W powiecie bieruńsko-lędzińskim było najbezpieczniej, ponieważ nikt nie zginął i nie został ranny. W czasie świąt odnotowano 1 wypadek oraz 4 kolizje. Mundurowi zatrzymali 2 kierowców, którzy prowadzili samochody pod wpływem alkoholu. 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy