Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy w tym roku przyłączysz się do którejś z przedświątecznych akcji pomocy potrzebującym?

Aktualności

Nie osiągnęli porozumienia

Mikołów • Konflikt płacowy w YAZAKI

Zakończył się drugi etap mediacji ze Związkowcami w YAZAKI AUTOMOTIVE PRODUCTS POLAND Sp. z o.o. w Mikołowie. Propozycje, jakie przygotował na to spotkanie Zarząd Yazaki nie spotkały się z zainteresowaniem Związkowców. W środę (18 października) odbędzie się kolejne spotkanie mediacyjne. Przypomnijmy, że  od 21 lipca w YAZAKi trwa spór zbiorowy pomiędzy związkowcami a pracodawcą.

W mikołowskim Yazaki, gdzie od 21 lipca br. trwa spór zbiorowy, którego powodem jest rozbieżność w zakresie postulatów zgłoszonych przez zakładowe związki zawodowe, odbyło się dziś kolejne spotkanie Zarządu Yazaki ze Związkowcami, w obecności mediatora zewnętrznego wskazanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
„Spotkanie pokazało, że czeka nas wszystkich jeszcze sporo pracy. Przyznam, że liczyłam, na to, że przygotowane przez nas rozwiązania spotkają się z przynajmniej przychylnym zainteresowaniem Związkowców. Zależy nam bardzo na szybkim zakończeniu mediacji. Jednak, aby tak się stało, potrzebna jest dobra wola obu stron. My taką dobrą wolę mamy, ale będąc pracodawcą musimy myśleć o wszystkich pracownikach, zarządzać mądrze i strategicznie” – mówi Marta Turczyk, Human Resources Manager.
Jak informuje Zarząd Yazaki, podczas mediacji strony rozmawiały przede wszystkim na temat przygotowanych przez Zarząd, na prośbę Związków, dodatkowych analiz finansowych. Na bazie przedstawionych danych Zarząd zaprezentował także propozycje konkretnych rozwiązań, które są odpowiedzią na wcześniejsze roszczenia Związków zawodowych. 
Związkowcy przystali wstępnie na pomysł likwidacji premii targetowej (jako niesprawdzającej się) i przeznaczenia środków z niej pochodzących na podwyższenie wynagrodzeń i premii produkcyjnej. Następne spotkanie mediacyjne odbędzie się 18 października. Zarząd Yazaki na prośbę Związków przygotuje kolejne dokumenty i analizy, które staną się podstawą do kontynuowania rozmów. 
Przypomnijmy, że wśród żądań związkowców znalazły się: wzrost o 500 zł miesięcznego wynagrodzenia dla każdego pracownika, zwiększenie dodatków stażowych, wprowadzenie rocznej premii frekwencyjnej, zwięk-szenie premii świątecznej z 800 zł netto do 1500 zł netto, wydłużenie przerw w pracy (ponad dłu-gość zakładaną przez kodeks pracy), wprowadzenie dwóch dodatkowych dni wolnych.
Zarząd firmy nie wyraził zgody na tak wysokie podwyżki, jak tłumaczy - przez wzgląd na bezpieczeństwo zatrudnienia pracowników, utrzymanie wszystkich zleceń i planów rozwoju firmy, a także trudną i niestabilną sytuację na rynku.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Irena Kurowska: - Należy szanować ludzi i siebie

Bohaterka filmu pt. „Ewangelicy”

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie bunkrów, mercedesów i osłów!

Tychy/Albania • Podróże kształcą

Albania przez dziesiątki lat niezwykle skutecznie izolowała się od świata. Od 2014 roku posiada status państwa - kandydata oficjalnie ubiegającego się o wejście do Unii Europejskiej. W 2015 roku odwiedziło Albanię ponad 3, 5 mln ciekawskich turystów. Od 2 lat także polscy turyści coraz częściej wybierają ten kraj, jako miejsce wypoczynku.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy