Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że Dzień Górnośląskiej Flagi to dobra inicjatywa?

Naszym tropem

Kolejowe obiecanki - cacanki

Od kilku lat PKP opowiadała nam, jak to będzie rewitalizować zlikwidowane przed laty połączenia kolejowe. Na przykład z Orzesza przez Tychy do Bierunia i Oświęcimia. Teraz okazuje się, że obiecanki cacanki a głupiemu radość.

ilustracja

15 stycznia Jacek Karniewski z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych na konferencji prasowej poinformował, że w przewidywalnej perspektywie żadnych prac w terenie nie będzie. W obecnej perspektywie unijnej ma powstać tylko dokumentacja. Tymczasem rewitalizacja trasy kolejowej Orzesze Jaśkowice - Tychy – Bieruń Stary Baraniec - KWK Piast - Nowy Bieruń - Oświęcim znajdował się na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. (KPK), który miał być współfinansowany środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Całość przedsięwzięcia miała kosztować ponad 170 milionów złotych.

Drugi z przewidzianych w naszym województwie programów miał być jeszcze droższy, kosztować niemal 300 milionów. Dotyczy bocznicy od magistrali Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice do Wisły oraz drugiej, do Cieszyna, nieprzejezdnej od 2013 roku. Realizacja tego zadania nadal jest wysoce prawdopodobna. Trasy kolejowej, na którą liczy wielu mieszkańców naszego regionu – nie.

Podpisano porozumienia, zaczęto prace…

A przecież wszystko wskazywało na to, że już niebawem będą mogli tą od lat nieczynną trasą znów jeździć. Że kolej tu wróci. W 2016 roku podpisano porozumienie w sprawie stworzenia i sfinansowania dokumentacji przedprojektowej. Podpisali się pod nim przedstawicieli PLK oraz wszystkich gmin, przez których teren kolej miała przebiegać:, Orzesza, Łazisk Górnych, Wyr, Tychów, Bierunia i Oświęcimia. W pierwszym etapie miały być uruchomione połączenia Orzesze-Bieruń (przez Tychy), w drugim także do Małopolski. Obecnie na większości tych odcinków, po zdewastowanych torach, jeżdżą jedynie z prędkością żółwia pociągi towarowe. Po remoncie na 48-kilometrowej trasie pociągi pasażerskie mogłyby nawet rozwijać prędkość 120 km/h i zważywszy na korki na drogach, chociażby Bierunia, byłaby to komunikacja szybsza od samochodowej. Planowany czas przejazdu pociągu regionalnego na odcinku Orzesze Jaśkowice – Tychy miał wynosić ok. 19 minut a na odcinku Tychy – Oświęcim pół godziny.

Samorządy dorzuciły się finansowo do przedsięwzięcia. Założono też wówczas, że inwestycja powinna być gotowa w 2020 roku. Oczywistym było, ze realizowane będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. I wpisywało się w strategię rozwijania kolei jako ważnego elementu komunikacji zbiorowej.

Dobre złego początki

 Początkowo wydawało się, że wszystko idzie jak należy. PLK przeprowadziły remont linii towarowej łączącej Orzesze z Tychami. Jednak nie podjęto żadnych prac na zniszczonym odcinku Tychy Miasto-Bieruń. A odtworzenie połączenia do Oświęcimia wymaga wybudowanie, zlikwidowanego pod koniec XX wieku, odcinka w okolicy kopalni Piast. Dodatkowym utrudnieniem jest bez wątpienia, że linia przechodzi przez teren czynnej kopalni. Ale wszystko to wydawało się problemami do przezwyciężenia. Teraz okazuje się, że rację miał internauta, który w 2016 roku napisał: „nie uwierzę w te pociągi, dopóki ich nie zobaczę”.

Do 15 stycznia bieżącego roku. Kiedy to dowiedzieliśmy się, że wszystko to odchodzi w bliżej nieokreśloną przeszłość. Że rządowe opowieści o rewitalizacji kolei, to tylko bajki. Tym ważniejsza staje się w tym momencie podpisana latem ubiegłego roku umowa o budowaniu na niemal całym odcinku od Tychów do bieruńskiego mostu na Wiśle – drogi dwupasmowej. Bo kolej, która miała być alternatywnym środkiem transportu powstanie „na świętego nigdy”. O ile z tą drogą nie będzie podobnie. Bo je sygnatariuszem był marszałek województwa z poprzedniego rozdania. Może więc obecne władze wojewódzkie i z tych porozumień się wycofają?

Joanna Noras

Wywiad

ilustracja

Chcę pokazać kłamstwa i hejt!

 W ciągu zaledwie kilku dni, od 8 czerwca, tyski lekarz Dawid Ciemięga zebrał w internetowej zbiórce niemal 50 000 złotych na film o antyszczepionkowcach, który zamierza nakręcić. Zbiórka wciąż trwa a Ciemięga jest zachwycony odzewem. Nie tylko z powodu wysokości kwoty – raczej dlatego, iż odzew ten jest dowodem, że według wielu z nas taki film jest potrzebny.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Miasta Duchów

Czy to cień, czy jeniec były, polski, niemiecki, sowiecki? Czy to wiatr, czy echo dawnych salw? Wiatr hula, historia zawodzi, zwiedzać, czy brać za pas nogi? Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…

Turystyka to nie tylko piękne pałace, strzeliste góry, czyste jeziora. Są tacy, którzy wolą zwiedzać miejsca ludne niegdyś, a dziś wymarłe. Miasta widma. Wiele takich na świecie, ale i na zachodzie Polski, na dawnych terenach niemieckich, także parę znaleźć można. Zapraszam do miast wymarłych.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Bóbr i żubr – dwa bratanki

Zanim komuś strzeli pomysł, żeby wybrać się na polowanie, proponuję sprawę wrzucenia żubra czy bobra na talerz zgłębić nieco bardziej. Miało być sezonowo – to będzie, powiem więcej – będzie i sezonowo i modnie. Otwartą głowę warto mieć zawsze – trzeba tylko pamiętać, żeby przy okazji nie wpadało do niej co bądź. Dlatego też to, co wpadło ostatnio niektórym smakoszom narodowym spróbuję przeanalizować i...przetrawić, wbrew zaleceniom - na chłodno.

więcej

Reportaż

ilustracja

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Grosz do grosza…

Postanowiłam sprawdzić, jak to jest, gdy masz pieniądze na przyzwoite zakupy, ale są one w maleńkich nominałach. Grosz, dwa grosze, pięć groszy, dwadzieścia to już grubsza kasa. Dysponuję takimi zawsze, bo mój maż ma dziwny zwyczaj zbieractwa, a raczej porzucania po domu w przeróżnych miejsca drobnych monet, które ja, wychowana w szacunku do pieniądza, zbieram do wielkiego słoika… i zawsze mam dylemat, co zrobić z zebranymi miedziakami. No to dzisiaj sprawdzę, ile są warte. Ruszam w miasto!

więcej

Partnerzy