Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że susza spowoduje duży wzrost cen żywności?

Naszym tropem

Wyrolowane na święta

Pracownice mysłowickiego marketu bez wypłat. Właściciel sklepu znikł

ilustracja

W nowej mysłowickiej galerii handlowej Quick Park pierwszy skandal. Działający tam od marca spożywczy market Spar został zamknięty. W samym zamknięciu nie byłoby nic dziwnego – w stylu już tak. A  niewykluczone, że to tylko początek.

Bowiem z dnia na dzień załoga sklepu dowiedziała się, że placówka zostaje zamknięta, a same pracownice zostają bez wypłat za październik a także bez… świadectw pracy. Po właścicielu  sklepu bowiem ani śladu. Podobna sytuacja ma zresztą miejsce w dolnoścląskiej Oławie, gdzie Spar-a, na zasadzie franczyzy, prowadził ten  sam właściciel – firma 4 Franchise.
Już w październiku firma wypłaty za wrzesień wypłaciła z poślizgiem. A w zasadzie nie firma wypłaciła, tylko kierownik sklepu, widząc desperacje pracownic, wyjął je z sejfu, z utargu. I wypłacił do ręki. Jednak teraz pracownicy tyle szczęścia już nie mieli, sklep został znienacka zamknięty, a tuż przed zamknięciem sejf był pusty. Na lodzie, bez pieniędzy, zostali nie tylko pracownicy, ale też dostawcy. Których zdenerwowanie jest tym większe, że towar, za który im nie zapłacono, leży w zamkniętym sklepie na półkach. Firma
4 Franchise została postawiona w stan upadłości, więc tak naprawdę odzyskać wynagrodzenia czy zapłatę za towar  nie będzie łatwo. A spora część niezapłaconego towaru pewnie w międzyczasie się przeterminuje.

Firmowa ciuciubabka

Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic, próbował w imieniu pracowników interweniować. Jednak też niewiele zdziałał. Zwrócił się o wyjaśnienia do firmy Spar, ale ta poinformowała go, że zgodnie
z zasadami franczyzy, pracowników zatrudniali nie oni, lecz 4 Franchise i wszystkie zobowiązania – wobec dostawców i zatrudnionych osób - są po ich stronie.
Właściciele 4 Franchise są nieuchwytni, a jeśli komuś udaje się już z nimi skontaktować, to informują, że ze sprawą nie mają nic wspólnego i  odsyłają do właściciela galerii handlowej Quick Park. Quick Park odsyła nazad do 4 Franchise. Taka ciuciubabka – o tyle niesmaczna, że  obie firmy mieszczą się pod tym samym warszawskim adresem...  

Ekspedientki pracy nie mają, prokurator jak najbardziej

Podobno – tak w każdym razie twierdzi lokalne stowarzyszenie z Oławy – obie firmy mają kapitał cypryjski i dziś obie są niewypłacalne. Oławscy społecznicy zawiadomili już prokuraturę. Prokuraturę, ale w sprawie niewypłaconych pensji i łamania praw pracowniczych, powiadomili też wyrolowani mysłowiccy pracownicy.
Na razie jednak na ich głowy spada obowiązek przeprowadzenia procedury wypowiedzenia umowy o pracę. Bo to oni do siedziby firmy muszą wysłać pismo, że w zaistniałej sytuacji rozwiązują umowę o pracę bez wypowiedzenia. Dopiero wtedy mogą liczyć na świadectwo pracy. Niezależnie od tego mogą wystąpić   do Państwowej Inspekcji Pracy i  do sądu o zaległe wypłaty. Ale ponieważ właściciele firmy znikł, może to być korespondencja na zasadzie „pisz pan na Berdyczów”. Prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz zapewnia jednak, że mogą liczyć na pomoc prawną podległych mu służb.                                                    
                                                       
 Adam MOĆKO

Wywiad

ilustracja

Z dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, tyszanką, profesorem Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Dariusz Dyrda

W czerwcu przez Polskę przetoczyła się dyskusja o decentralizacji, w tym samym miesiącu Sejm RP po raz piąty odrzucił projekt ustawy o śląskim języku regionalnym. O obu tych sprawach rozmawiamy z najbardziej znanym na Górnym  Śląsku komentatorem politycznym, prof. Małgorzatą Myśliwiec, politologiem z Tychów.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Miasta Duchów

Czy to cień, czy jeniec były, polski, niemiecki, sowiecki? Czy to wiatr, czy echo dawnych salw? Wiatr hula, historia zawodzi, zwiedzać, czy brać za pas nogi? Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…

Turystyka to nie tylko piękne pałace, strzeliste góry, czyste jeziora. Są tacy, którzy wolą zwiedzać miejsca ludne niegdyś, a dziś wymarłe. Miasta widma. Wiele takich na świecie, ale i na zachodzie Polski, na dawnych terenach niemieckich, także parę znaleźć można. Zapraszam do miast wymarłych.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Morwa - repertuar do nadrobienia

Mało się o niej mówi mimo, że morwa to roślina znana od tysiącleci. Jej owoce, które przypominają śląskie ostrenżyny czyli polskie jeżyny, albo dzikie maliny sugerują, że morwa to po prostu krzak. Nic bardziej mylnego – to drzewo, które potrafi osiągnąć nawet do 10 metrów wysokości i przetrwać nawet 250 lat. W Polsce nie wzięła się przez przypadek, a na jej historię i właściwości warto zwrócić uwagę.

więcej

Reportaż

ilustracja

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Grosz do grosza…

Postanowiłam sprawdzić, jak to jest, gdy masz pieniądze na przyzwoite zakupy, ale są one w maleńkich nominałach. Grosz, dwa grosze, pięć groszy, dwadzieścia to już grubsza kasa. Dysponuję takimi zawsze, bo mój maż ma dziwny zwyczaj zbieractwa, a raczej porzucania po domu w przeróżnych miejsca drobnych monet, które ja, wychowana w szacunku do pieniądza, zbieram do wielkiego słoika… i zawsze mam dylemat, co zrobić z zebranymi miedziakami. No to dzisiaj sprawdzę, ile są warte. Ruszam w miasto!

więcej

Partnerzy