Sondaż publiczny

Czy w tym roku przyłączysz się do którejś z przedświątecznych akcji pomocy potrzebującym?

Felieton

Autor
Ks. Michał Kowalski : "Z życia Kościoła"

Wolna niedziela

Wolna niedziela

ilustracja

Wiadomo, że aby osiągnąć zbawienie, należy przestrzegać Dziesięciu Przykazań Bożych. To takie znaki drogowe na drodze do nieba. Coraz częściej jednak zauważam wśród wierzących katolików pewną nieświadomość co do przykazań ustanowionych przez Kościół.
Przykazania kościelne nie są po to, by nakładać na katolika dodatkowy ciężar, ale – jak mówi Katechizm – celem ich jest „zagwarantowanie minimum ducha modlitwy i wysiłku moralnego we wzrastaniu miłości Boga i bliźniego” (KKK 2041). Jest to zatem wyraz troski o zbawienie człowieka i obowiązują one katolików tak samo, jak Dekalog.
Ktoś kiedyś powiedział, że jeżeli chcesz przekonać się, czy twój bliźni jest dobrym katolikiem, spytaj go o przykazania kościelne. To taki swoisty papierek lakmusowy katolicyzmu.
Przyjrzyjmy się pierwszemu z nich: „W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymywać się od prac niekoniecznych.”
Nie tak dawno Sejm przyjął ustawę dotyczącą ograniczenia handlu w niedzielę.
Od czasów apostolskich Kościół zbiera się na Eucharystię w niedzielę. Dlaczego? Bo tego właśnie dnia Chrystus powstał z martwych. Pierwszych chrześcijan nie trzeba było pewnie obligować do udziału w Eucharystii. Stanowiła ona wielki dar i przywilej wynikający z głębokiej wiary.
Zastanówmy się, co mamy z Eucharystii? Po co powinienem w niej uczestniczyć?
Teolog belgijski, Paul de Clerk, proponuje: „Gdy wybierasz się na Eucharystię, po prostu nastaw się na to, że coś się podczas niej wydarzy. To znaczy, spodziewaj się czegoś po mszy św., pozwól sobie na pewną dozę życzliwej otwartości, miej nadzieję, że coś cię dotknie i zaskoczy. Nie warto iść na Eucharystię, jeśli niczego od niej nie oczekujesz. Kiedy idziesz na mecz, zazwyczaj oczekujesz emocji. I rzeczywiście je znajdujesz. Kiedy idziesz na kabaret, chcesz rzucić się w wir zabawy, rozluźnienia i śmiechu. I często tego doświadczasz. Kiedy idziesz na basen, masz zamiar się odprężyć i odpocząć. I tak się na ogół dzieje.”
Wystarczy, że na Eucharystię przyjdziesz z otwartym uchem, a może lepiej, z otwartym sercem, gotowy przyjąć miłość i miłosierdzie Boże.
Pierwsze przykazanie mówi jeszcze o powstrzymaniu się od prac niekoniecznych. Chodzi tu oczywiście o dobrowolną pracę nastawioną na zarobek i taką, która utrudnia oddawanie czci Bogu i przeżywanie radości świętowania. Na przykład, ktoś jest właścicielem sklepu i handlując w niedzielę, dorabia się na dniu Pańskim. Dodatkowo, zatrudniając innych, uniemożliwia im świętowanie. Podobnie robienie prania w dzień święty, porządków w domu, remontu, odkurzania, zakupów…
Jeśli dobrze rozejrzymy się po świecie, to bez trudu zauważymy, że im bardziej dniem roboczym, powszednim staje się niedziela, to tym bardziej człowiek uważa siebie za centrum tego świata. Czas spędzony z rodziną, z bliskimi, czas świąteczny pozwala uporządkować cały tydzień i daje odpowiednie odniesienie do świata, do otaczającej rzeczywistości.•

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Irena Kurowska: - Należy szanować ludzi i siebie

Bohaterka filmu pt. „Ewangelicy”

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie bunkrów, mercedesów i osłów!

Tychy/Albania • Podróże kształcą

Albania przez dziesiątki lat niezwykle skutecznie izolowała się od świata. Od 2014 roku posiada status państwa - kandydata oficjalnie ubiegającego się o wejście do Unii Europejskiej. W 2015 roku odwiedziło Albanię ponad 3, 5 mln ciekawskich turystów. Od 2 lat także polscy turyści coraz częściej wybierają ten kraj, jako miejsce wypoczynku.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy