Felieton

Autor
Ks. Michał Kowalski : "Z życia Kościoła"

Fatimskie wezwanie do modlitwy

Fatimskie wezwanie do modlitwy

ilustracja

Gdy 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra w Rzymie Ali Agca oddał strzały w stronę Jana Pawła II, świat wstrzymał oddech. Po tym wydarzeniu kard. Joseph Ratzinger powiedział: „Fakt, iż macierzyńska dłoń zmieniła bieg śmiercionośnego pocisku, jest tylko jeszcze jednym dowodem na to, że nie istnieje nieodwołalne przeznaczenie, że wiara i modlitwa to potężne siły, które mogą oddziaływać na historię, i że ostatecznie modlitwa okazuje się potężniejsza od pocisków, a wiara od dywizji”.

W rok po zamachu, 13 maja 1982 r., Jan Paweł II w Fatimie, gdzie zawiózł kulę wyjętą ze swojego ciała, powiedział: „W świetle miłości Matki rozumiemy całe przesłanie Pani Fatimskiej. Największą przeszkodą w drodze człowieka do Boga jest grzech, trwanie w grzechu, a w końcu wyparcie się Boga, świadome wyrzucenie Boga ze świata ludzkiej myśli, oderwanie od Niego całej ziemskiej aktywności człowieka, odrzucenie Boga przez człowieka”.
Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenia czyhające na ludzkość. Przede wszystkim akcentował zagrożenie apostazję, czyli odejściem od Boga, a także swoistą degradacją moralną.
Spełniając prośbę Maryi, 25 marca 1984 poświęcił Rosję Matce Bożej. Komunizm się wprawdzie skończył, lecz nie przestał pogłębiać się kryzys moralny i etyczny, widoczny także w wielu krajach katolickich Europy i świata.
Zło panoszące się na świecie przybiera różne formy, ale Fatima wydaje się być odpowiedzią na współczesne problemy moralne świata. Podczas swojego pierwszego objawienia, 13 maja 1917 roku, Maryja prosiła: „Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby uzyskać pokój dla świata i koniec wojny”.
Wezwanie Maryi do modlitwy różańcowej w intencji pokoju jest nadal aktualne, a w obliczu globalnej wojny z nienarodzonymi staje się wręcz naglące. Warto zwrócić uwagę, że rok 1917, 
a więc rok pierwszych objawień fatimskich to także rok zwycięstwa w Rosji rewolucji kierowanej przez Lenina, twórcę ateistycznego systemu komunistycznego, który prześladowaniami przyczynił się do cierpień dziesiątek milionów ludzi w skali świata. 
W tym tygodniu, 13 października, obchodzimy 100. rocznicę ostatniego objawienia fatimskiego. Kościół przygotowywał się do tego jubileuszu przez 10 lat w ramach tzw. Wielkiej Nowenny Fatimskiej. Jednym z owoców tych przygotowań jest przypomnienie wartości nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Już w 1939 roku s. Łucja, pisząc do papieża Piusa XII zwróciła uwagę, że gdyby ludzie włożyli więcej wysiłku w propagowanie 
i przyjęcie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, mogłoby nie być II wojny światowej.
Skoro modlitwa ma tak wielką siłę, to na pewno warto uczynić ją ważną częścią naszego życia. 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Harcerzem się jest całe życie

Babciu, dziadku – opowiedz swoim wnuczętom

Papież Franciszek podczas ŚDM w Krakowie w lipcu 2016 roku zaapelował do młodych ludzi, aby odwiedzali swoich dziadków 
i babcie i poświęcili im trochę czasu. Zagonieni dzwonią od czasu do czasu, pytając o zdrowie, nie zdając sobie sprawy, jakie ciekawe historie mają do opowiedzenia

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie bunkrów, mercedesów i osłów!

Tychy/Albania • Podróże kształcą

Albania przez dziesiątki lat niezwykle skutecznie izolowała się od świata. Od 2014 roku posiada status państwa - kandydata oficjalnie ubiegającego się o wejście do Unii Europejskiej. W 2015 roku odwiedziło Albanię ponad 3, 5 mln ciekawskich turystów. Od 2 lat także polscy turyści coraz częściej wybierają ten kraj, jako miejsce wypoczynku.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Sukces gry „Pokemon GO”

„Pokemon Go” zyskuje coraz więcej fanów. Grają dzieci i dorośli. Gra nie jest jedynie okazją do sentymentalnej podróży w czasy dzieciństwa, daje również możliwość poznania nowych znajomych oraz np. zwiedzenia miasta. Rodzi przy tym kilka wątpliwości wartych większej uwagi.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy