Sondaż publiczny

Czy uważasz, że ze smogiem, który znów się zaczyna, uporamy się:

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Najliczniej występują na Śląsku

Region • Jesienna inwentaryzacja dzików zakończona

ilustracja

W dniach 15-23 października przeprowadzono jesienną inwentaryzację dzików na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Katowice. Była ona częścią akcji ogólnopolskiej zleconej przez Ministerstwo Środowiska.

Celem akcji było uzyskanie informacji o wielkości populacji dzików i jej rozmieszczenia w Polsce. Ogólnopolska inwentaryzacja dzików była prowadzona od 15 października do 6 listopada 2016 r. Tak wielkie liczenie zwierząt miało m.in. związek ze wzrastającym zagrożeniem rozprzestrzenienia się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Inwentaryzacja miała również pokazać, czy Polski Związek Łowiecki (PZŁ) wywiązuje się ze swoich zadań w zakresie sanitarnego odstrzału dzików. W akcji wzięło udział ponad 85 tys. osób - między innymi znaleźli się przedstawiciele: Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, pracownicy Zakładów Usług Leśnych (10 proc.) oraz innych organizacji i instytucji.
Liczebność dzików w całym kraju wynosi 144 079 sztuk,  natomiast uśrednione zagęszczenie dla całego kraju wyniosło  0,5 szt./km kw.
W inwentaryzacji przeprowadzonej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych  Katowice, oprócz pracowników katowickiej dyrekcji uczestniczyli myśliwi z kół łowieckich, przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich, Izb Rolniczych, Ochotniczej Straży Pożarnej, uczniowie szkół o profilu leśnym oraz pracownicy zakładów usług leśnych. W trakcie tygodniowej akcji w las wyruszyło 7,5 tys. osób i udało się zrealizować 731 powierzchni próbnych. Wynik ogólnopolskiej jesiennej inwentaryzacji ujawnił, że dziki najliczniej występują w RDLP Katowice - 12 746  sztuk dzików, o zagęszczeniu 0,63 dzika/ km² obwodu łowieckiego.
Dziki liczono na ponad 10% powierzchni leśnej nadleśnictw oraz dodatkowo na wybranych fragmentach wielkopowierzchniowych upraw kukurydzy i innych siedlisk chętnie zajmowanych jesienią przez dziki. Liczenie przeprowadzono metodą "tyraliery", która wymaga zaangażowania wielu osób. Część liczących osób przechodzi przez las, a tym samym zmusza zwierzynę do przemieszczania się w kierunku ustawionych co kilkadziesiąt metrów obserwatorów. Wszyscy uczestnicy inwentaryzacji posiadają specjalne karty, na których zapisują ile zwierząt i jakiego gatunku widzieli.
Inwentaryzacja wykazała, że zaangażowanie Polskiego Związku Łowieckiego  i Lasów Państwowych pozwoliło uzyskać bezpieczny zalecany poziom populacji dzika dla całej Polski.•

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy