EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Tychy- Ilość odpadów składowanych na tyskim wysypisku zmniejszy się o połowę

Skanery segregują śmieci

ilustracja
Andrzej Dziuba, prezydent Tychów i Andrzej Skowroński, prezes spółki Mas ter podczas przekazania zakładu do użytkowania - fot. Ewa Grudniok, UM Tychy

We wtorek, 25 listopada międzygminnej spółce „Master – Odpady i Energia” oficjalnie przekazano do użytkowania jeden z najnowocześniejszych zakładów kompleksowego zagospodarowywania odpadów. Do sortowni przy ul. Lokalnej trafiają odpady wytwarzane przez 200 tys. mieszkańców z ośmiu gmin: Tychów, Bierunia, Bojszów, Lędzin, Chełmu Śląskiego, Imielina, Kobióra i Wyrów.

Jak informuje nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy, budowa Międzygminnego Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Tychach, kosztowała prawie 110 mln zł, z czego ponad 69 mln zł to dotacja unijna, a 23 mln zł – pożyczka preferencyjna z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zainwestowane środki własne gmin – udziałowców w spółce Master wyniosły 17,7 mln zł.

Pomysł realizacji inwestycji powstał już w 2004 r., na długo przed nowelizacją przepisów o gospodarce odpadami komunalnymi (tj. przejęcia jej przez gminy). Następnie opracowano szczegółową koncepcję całego przedsięwzięcia, wzorując się na najlepszych europejskich rozwiązaniach. Wniosek o dofinansowanie projektu trafił do NFOŚiGW w 2009 r. W listopadzie 2010 r. została przyznana unijna dotacja, a kilka miesięcy później spółka ogłosiła przetarg na budowę. Wygrała go firma Strabag Polska, która ma ponad 170 lat tradycji. Na budowie pracowało też ponad 60 firm podwykonawczych. Inwestycja była realizowana w formule „projektuj i buduj”. Umowa inwestora z wykonawcą podpisana została pod koniec listopada 2011 r. Na zaprojektowanie i zbudowanie zakładu firma miała 36 miesięcy. Proces inwestycyjny zakończył się pod koniec 2014 r. W efekcie powstał jeden z najnowocześniejszych, w pełni zautomatyzowanych zakładów biologiczno-mechanicznego przetwarzania odpadów.

Zakład zajmuje zaledwie 3,5 ha i składa się z części mechanicznej, biologicznej oraz obiektów towarzyszących, niezbędnych dla funkcjonowania sortowni. Jest ona w pełni zmechanizowana – zbudowane zostały nowoczesne ciągi technologiczne z różnego rodzaju separatorami optoelektronicznymi (za pomocą specjalnego skanera wydziela konkretne rodzaje odpadów bez konieczności sortowania ręcznego) oraz balistycznymi (rodzaje sit przesiewowych). Nowatorskim rozwiązaniem jest instalacja do suchej fermentacji frakcji organicznej.

Założeniem przy budowie zakładu było zamknięcie łańcucha gospodarowania odpadami: wytwarzanie, redukcja ilości wytworzonych odpadów, zawrócenie produktów gospodarowania odpadami do gospodarki i utylizacja odpadów resztkowych.

Będzie on spełniał docelowe normy w zakresie odzysku odpadów, tzn. odzyskiwać będzie znacznie ponad 50 proc. makulatury, tworzyw, szkła i metali; 70 proc. materiałów budowlanych oraz redukował będzie tzw. frakcję biodegradowalną o ponad 65 proc. Redukcja odpadów składowanych na wysypisku w Urbanowicach obniży się o 51 proc.

Co więcej zastosowane w zakładzie technologie pozwolą nie tylko wytwarzać, jak w innych zakładach surowce recyklingowe czy kompost z odpadów, ale również pozwolą na wytwarzanie paliwa alternatywnego, biosuszu, nawozu oraz odnawialnej energii elektrycznej i cieplnej, które wykorzystywane będą na potrzeby zakładu.

Uruchomienie w Tychach nowoczesnego zakładu biologiczno-mechanicznego przetwarzania odpadów, oznacza również dla lokalnego rynku nowe miejsca pracy – zatrudnienie znalazło 77 osób.

(JJ)

 

Międzygminny Zakład Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Tychach w liczbach:

 

Powierzchnia: 3,5 ha

Powierzchnia zabudowy: 14 329 m kw.

Kubatura: 139 397 m sześc.

Liczba pracowników na budowie: 223

Stal zbrojeniowa: 945 428 kg

Beton:

Bloczki silikatowe: 26 431 szt.

Stal konstrukcyjna: 405 470 kg

Sieci zewnętrzne (sanitarne): 7 000 mb

Instalacje wewnętrzne (sanitarne): 13 100 mb

Sieci zewnętrzne (elektryczne): 18 200 mb

Instalacje wewnętrzne (elektryka i słabe prądy): 98 312 mb

Wydajność zakładu to ok. 93 500 ton w skali roku. Oznacza to możliwość odzyskania: 10 tys. ton surowców recyklingowych, 10 tys. ton surowców energetycznych do produkcji paliwa alternatywnego, 10 tys. ton odpadów budowlanych oraz wyprodukowania:

 

– 1 980 000 Nm3/rok biogazu,

– 4000 MWh/rok energii elektrycznej,

– 14000 GJ/rok energii cieplnej,

– 15 tys. ton kompostu do rekultywacji,

– 2 tys. ton kompostu rolniczego.

 

Wywiad

ilustracja

Niezbędny kwiatek do kożucha

Rozmowa z, nauczycielem, pisarzem, propagatorem edukacji regionalnej

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Papież śląski ale niewygodny

Pius X prawie na pewno był Ślązakiem. Ale cicho-sza

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Czas na bakłażana!

Bakłażan, czy oberżyna? Nie do końca wiadomo, która z tych nazw jest bardziej popularna. Wiadomo jednak, że jeśli kiedyś usłyszymy o psiance podłużnej, jajku krzewiastym, bakmanie, czy gruszce miłosnej możemy się bardzo zdziwić...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Giżyński Gate!

Znowu nas wyrolowali. Rolnicy w swoich sprawach zamiast do Mikołowa, będą jeździć do Częstochowy

więcej

Partnerzy