Sondaż publiczny

Czy przejęcie Zameczku Myśliwskiego w Promnicach przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest dobrym pomysłem?

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Samowystarczalny energetycznie

Tychy • Park Wodny liderem ekologicznych rozwiązań

ilustracja

Blisko 340 tysięcy metrów sześciennych przetworzonego biogazu, produkcja własnej energii cieplnej i elektrycznej, a także przychody ze sprzedaży nadwyżek energetycznych. Pierwsze 50 dni działania Wodnego Parku Tychy potwierdzają, że obiekt jest samowystarczalny energetycznie. Takie rozwiązania sprawiają, że park jest liderem ekologicznych rozwiązań w skali kraju.  

Tylko w ciągu pierwszych dni funkcjonowania Wodnego Parku Tychy w jego instalacji kogeneracyjnej Odnawialnego Źródła Energii, czyli potocznie bioelektrociepłowni, wyprodukowano ponad 856 MWh energii elektrycznej. Na potrzeby funkcjonowania obiektu zużyto ponad 652 MWh, a reszta trafiła do sieci elektroenergetycznej.
Jeśli chodzi o energię cieplną, to w tym samym czasie wyprodukowano jej 3194 GJ, z czego aż 426 GJ sprzedano do sieci ciepłowniczej.
Wyprodukowana energia elektryczna pozwoliłaby pokryć roczne zapotrzebowanie dla blisko 430 gospodarstw domowych, natomiast sprzedana ilość energii cieplnej wystarczyłaby do ogrzania prawie 130.
- Już na etapie projektowania Wodnego Parku Tychy jednym z naszych wymogów były nowoczesne i ekologiczne rozwiązania technologiczne. Biorąc pod uwagę ilość biogazu powstającego w tyskiej oczyszczalni, postanowiliśmy wykorzystać go do zasilenia parku w prąd i ciepło. Wybudowaliśmy absolutnie unikatowy w skali kraju nowatorski gazociąg, który wymagał przetarcia szlaków w zakresie procedur administracyjnych. Dzięki temu Wodny Park Tychy jest samowystarczalny,
a nadwyżki energetyczne trafiają do sieci energetycznej w ostateczności zasilając domy, bloki i inne obiekty na terenie regionu.
W ten sposób generujemy także dodatkowe przychody dla naszego obiektu – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A.
Energia cieplna i elektryczna to zawsze największe koszty utrzymania parków wodnych. Dzięki bioelektrociepłowni Wodny Park Tychy jest całkowicie samowystarczalny energetycznie, a jego utrzymanie jest o wiele tańsze niż innych obiektów tego typu w kraju.
Wodny Park Tychy został otwarty 30 kwietnia. Od samego początku obiekt zasilany jest energią elektryczną i cieplną pochodzącą z własnych źródeł. Wszystko dzięki bioelektrociepłowni, która została wybudowana specjalnie na potrzeby obiektu. Jest w niej przetwarzany biogaz pochodzący z tyskiej oczyszczalni ścieków, której zarządcą jest Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. 

Wywiad

ilustracja

Stanisław Kawęcki: - Najważniejsze, żeby robić to co się lubi

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Stanisławem Kawęckim, którego pasją jest turystyka.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy