Sondaż publiczny

Wybory samorządowe już niebawem. W naszej okolicy najważniejszym samorzowcem jest prezydent Tychów. Obecny – Andrzej Dziuba – pełni tę funkcję już od 18 lat.

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Samowystarczalny energetycznie

Tychy • Park Wodny liderem ekologicznych rozwiązań

ilustracja

Blisko 340 tysięcy metrów sześciennych przetworzonego biogazu, produkcja własnej energii cieplnej i elektrycznej, a także przychody ze sprzedaży nadwyżek energetycznych. Pierwsze 50 dni działania Wodnego Parku Tychy potwierdzają, że obiekt jest samowystarczalny energetycznie. Takie rozwiązania sprawiają, że park jest liderem ekologicznych rozwiązań w skali kraju.  

Tylko w ciągu pierwszych dni funkcjonowania Wodnego Parku Tychy w jego instalacji kogeneracyjnej Odnawialnego Źródła Energii, czyli potocznie bioelektrociepłowni, wyprodukowano ponad 856 MWh energii elektrycznej. Na potrzeby funkcjonowania obiektu zużyto ponad 652 MWh, a reszta trafiła do sieci elektroenergetycznej.
Jeśli chodzi o energię cieplną, to w tym samym czasie wyprodukowano jej 3194 GJ, z czego aż 426 GJ sprzedano do sieci ciepłowniczej.
Wyprodukowana energia elektryczna pozwoliłaby pokryć roczne zapotrzebowanie dla blisko 430 gospodarstw domowych, natomiast sprzedana ilość energii cieplnej wystarczyłaby do ogrzania prawie 130.
- Już na etapie projektowania Wodnego Parku Tychy jednym z naszych wymogów były nowoczesne i ekologiczne rozwiązania technologiczne. Biorąc pod uwagę ilość biogazu powstającego w tyskiej oczyszczalni, postanowiliśmy wykorzystać go do zasilenia parku w prąd i ciepło. Wybudowaliśmy absolutnie unikatowy w skali kraju nowatorski gazociąg, który wymagał przetarcia szlaków w zakresie procedur administracyjnych. Dzięki temu Wodny Park Tychy jest samowystarczalny,
a nadwyżki energetyczne trafiają do sieci energetycznej w ostateczności zasilając domy, bloki i inne obiekty na terenie regionu.
W ten sposób generujemy także dodatkowe przychody dla naszego obiektu – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A.
Energia cieplna i elektryczna to zawsze największe koszty utrzymania parków wodnych. Dzięki bioelektrociepłowni Wodny Park Tychy jest całkowicie samowystarczalny energetycznie, a jego utrzymanie jest o wiele tańsze niż innych obiektów tego typu w kraju.
Wodny Park Tychy został otwarty 30 kwietnia. Od samego początku obiekt zasilany jest energią elektryczną i cieplną pochodzącą z własnych źródeł. Wszystko dzięki bioelektrociepłowni, która została wybudowana specjalnie na potrzeby obiektu. Jest w niej przetwarzany biogaz pochodzący z tyskiej oczyszczalni ścieków, której zarządcą jest Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. 

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy