EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Dzięki środkom z UE będzie cieplej i ładniej

Mikołów • Termomodernizacje kolejnych budynków

ilustracja

Wkrótce nowy wygląd otrzymają kolejne budynki mieszkalne w centrum miasta. Chodzi o bloki przy ul. Mickiewicza 24 a-d, Prusa 5 c-f oraz ul. Podleskiej 60. Pozyskane zostało także dofinansowanie (refundacja) na zmodernizowany już budynek przy ul. Prusa a-b. To kontynuacja jednej z największych mikołowskich inwestycji – termomodernizacji ok. 60 budynków.

W ostatnich miesiącach prowadzone były prace termomodernizacyjne na osiedlach Norwida, Mickiewicza, Grunwaldzkim
i przy ulicach Bluszcza, Wyzwolenia czy Żwirki i Wigury. Część z nich ze względu na zakres trwa nadal. Termomodernizacji będzie więcej. Władze miasta pozyskały środki finansowe na kolejne inwestycje. Dzięki dopłatom
z Unii Europejskiej możliwe będzie przeprowadzenie prac w budynkach przy ulicach Mickiewicza 24, Prusa 5 oraz Podleskiej 60.
- Konsekwentna realizacja tak szeroko zakrojonego projektu termomodernizacyjnego – ok. 60 budynków, sprawia, że w krótkim czasie pięknieje wiele różnych części centrum miasta. Po raz kolejny pozyskaliśmy środki finansowe na ten cel. To duży sukces gminy. W przypadku os. Mickiewicza i bloków przy ul. Prusa dofinansowanie wynosić będzie aż 95 proc. kosztów. Jest to możliwe dzięki dodatkowo uzyskanej dziesięcioprocentowej premii rewitalizacyjnej. Wartość tego zadania to prawie 3,8 mln zł, dofinansowanie wynosi prawie 3,6 mln zł - w tym
z Unii Europejskiej ponad 3,2 mln zł i z budżetu państwa (premia rewitalizacyjna) blisko 380 tys. zł. – mówi Mateusz Handel Zastępca Burmistrza Mikołowa.
- Liczby pokazują, że tak duża i wielomilionowa inwestycja kosztowała budżet miasta jedynie ok. 200 tys. zł. To bardzo ważne, bo zaoszczędzone środki będziemy mogli wykorzystać na inne służące mieszkańcom inwestycje. W przypadku budynków przy ul. Podleskiej dofinansowanie unijne wynosi 85proc. Koszt projektu ponad 1 mln, dofinansowanie Unii Europejskiej prawie 850 tys. zł – dodaje.
W ramach robót wykonana zostanie m.in. izolacja termiczna ścian zewnętrznych budynków, stropów poddasza i piwnic. Wymieniona zostanie też stolarka okienna i drzwiowa, przeprowadzony będzie remont pokrycia dachowego i balkonów. Oprócz zmian estetycznych osiedli, inwestycja przyniesie oszczędności dla lokatorów. Stanie się to dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie. Ocieplone budynki emitują mniej dwutlenku węgla do atmosfery, a to oznacza czystsze powietrze. Jest także aspekt społeczny – mieszkańcy bardziej identyfikują się z zadbanym i estetycznie wyglądającym miejscem zamieszkania.

Wywiad

ilustracja

Warto żyć dla ludzi i im służyć!

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Józefem Twardzikiem, który co prawda nie ma własnych dzieci, ani wnucząt, ale jest „dobrym” dziadkiem dla wielu młodych tyszan, z którymi się spotyka i wyjeżdża na wycieczki.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy