Sondaż publiczny

Sylwestrową Noc lubisz spędzać:

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Dzięki środkom z UE będzie cieplej i ładniej

Mikołów • Termomodernizacje kolejnych budynków

ilustracja

Wkrótce nowy wygląd otrzymają kolejne budynki mieszkalne w centrum miasta. Chodzi o bloki przy ul. Mickiewicza 24 a-d, Prusa 5 c-f oraz ul. Podleskiej 60. Pozyskane zostało także dofinansowanie (refundacja) na zmodernizowany już budynek przy ul. Prusa a-b. To kontynuacja jednej z największych mikołowskich inwestycji – termomodernizacji ok. 60 budynków.

W ostatnich miesiącach prowadzone były prace termomodernizacyjne na osiedlach Norwida, Mickiewicza, Grunwaldzkim
i przy ulicach Bluszcza, Wyzwolenia czy Żwirki i Wigury. Część z nich ze względu na zakres trwa nadal. Termomodernizacji będzie więcej. Władze miasta pozyskały środki finansowe na kolejne inwestycje. Dzięki dopłatom
z Unii Europejskiej możliwe będzie przeprowadzenie prac w budynkach przy ulicach Mickiewicza 24, Prusa 5 oraz Podleskiej 60.
- Konsekwentna realizacja tak szeroko zakrojonego projektu termomodernizacyjnego – ok. 60 budynków, sprawia, że w krótkim czasie pięknieje wiele różnych części centrum miasta. Po raz kolejny pozyskaliśmy środki finansowe na ten cel. To duży sukces gminy. W przypadku os. Mickiewicza i bloków przy ul. Prusa dofinansowanie wynosić będzie aż 95 proc. kosztów. Jest to możliwe dzięki dodatkowo uzyskanej dziesięcioprocentowej premii rewitalizacyjnej. Wartość tego zadania to prawie 3,8 mln zł, dofinansowanie wynosi prawie 3,6 mln zł - w tym
z Unii Europejskiej ponad 3,2 mln zł i z budżetu państwa (premia rewitalizacyjna) blisko 380 tys. zł. – mówi Mateusz Handel Zastępca Burmistrza Mikołowa.
- Liczby pokazują, że tak duża i wielomilionowa inwestycja kosztowała budżet miasta jedynie ok. 200 tys. zł. To bardzo ważne, bo zaoszczędzone środki będziemy mogli wykorzystać na inne służące mieszkańcom inwestycje. W przypadku budynków przy ul. Podleskiej dofinansowanie unijne wynosi 85proc. Koszt projektu ponad 1 mln, dofinansowanie Unii Europejskiej prawie 850 tys. zł – dodaje.
W ramach robót wykonana zostanie m.in. izolacja termiczna ścian zewnętrznych budynków, stropów poddasza i piwnic. Wymieniona zostanie też stolarka okienna i drzwiowa, przeprowadzony będzie remont pokrycia dachowego i balkonów. Oprócz zmian estetycznych osiedli, inwestycja przyniesie oszczędności dla lokatorów. Stanie się to dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie. Ocieplone budynki emitują mniej dwutlenku węgla do atmosfery, a to oznacza czystsze powietrze. Jest także aspekt społeczny – mieszkańcy bardziej identyfikują się z zadbanym i estetycznie wyglądającym miejscem zamieszkania.

Wywiad

ilustracja

Miśka, Ślązaczka i Twoja twarz brzmi znajomo

Bieruńska Michalina Sosna po tyskim „Kruczku”, podbija warszawskie sceny

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bożek – przegrał ze Stephensonem

Dla wynalazcy liczy się miejsce, gdzie pracuje

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Dajmy brukselce szansę!

Z brukselką jest trochę jak ze szpinakiem, czy wątróbką – większość z nas ma związane z nimi złe wspomnienia z czasów dzieciństwa. Czemu tak się stało? Po pierwsze do niektórych smaków trzeba zwyczajnie dojrzeć, ale myślę, że najważniejszy jest jednak sposób przyrządzenia. Z tego miejsca chciałabym pozdrowić wszystkie przemiłe panie przedszkolanki, które z pełnym przekonaniem usiłowały wciskać mi i moim kolegom gorzką, rozgotowaną brukselkę... Tak być nie musi! A skoro właśnie ruszył sezon na najciekawszą i zarazem najrzadziej przyrządzaną kapustkę, to mamy okazję dać jej szansę i docenić jej walory!

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Święty czy podciep czyli kim jest Mikołaj

Wyobrażacie sobie, że w rocznicę urodzin papieża-Polaka ktoś – twierdząc, że to ku jego pamięci – będzie chodził ubrany w strój klauna i przedstawiał się, jako Jan Paweł II? Najdalej za dwie godziny ktoś poleci  na prokuraturę, donieść o obrazie uczuć religijnych. I w zasadzie można zrozumieć, że taka sytuacja kogoś, kto czci Jana Pawła II, bądź co bądź świętego, może obrażać. Podobnie jak ktoś, kto wciągnie na siebie skórę niedźwiedzia – i nie będzie twierdził, że jest teraz miśkiem, tylko, powiedzmy, św. Krzysztofem, patronem Tychów. To chyba też obraza uczuć religijnych, też na prokuraturę trzeba lecieć.

więcej

Partnerzy