Sondaż publiczny

Sylwestrową Noc lubisz spędzać:

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

„Ujarzmić wiatr”2018

Mikołów • Kreatywny konkurs dla dzieci i młodzieży

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie organizuje, w  ramach kampanii „Klimat dla Śląska” konkurs dla dzieci i młodzieży pt. "Ujarzmić wiatr".

Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie instalacji, rzeźby lub zabawki, którą można wprawić w ruch za pomocą wiatru.
Konkurs ma na celu popularyzację wiedzy przyrodniczej, promowanie idei ochrony przyrody oraz budowanie i rozwijanie postaw proekologicznych.
Każdy  uczestnik może nadesłać  maksymalnie 1 pracę  konkursową,wykonaną dowolną techniką, prace muszą nawiązywać do tematu konkursu. W konkursie udział mogą brać wyłącznie prace autorskie,  nienagradzane w innych konkursach. Oceny prac dokona komisja powołana przez organizatora. Oficjalne ogłoszenie wyników oraz uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 17 czerwca 2018 roku w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu  Botanicznego podczas obchodów Dnia  Wiatru, organizowanego
w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego.
Sponsorem nagród rzeczowych w konkursie jest  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Prace wraz z kartą zgłoszeniową należy dostarczyć na adres Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie ul. Sosnowa 5, 43-190 Mikołów.
Kartę zgłoszeniową można pobrać ze strony www.obmikolow.robia.pl/konkursy.
Termin dostarczenia prac upływa 04 czerwca 2018 r

Wywiad

ilustracja

Miśka, Ślązaczka i Twoja twarz brzmi znajomo

Bieruńska Michalina Sosna po tyskim „Kruczku”, podbija warszawskie sceny

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Bożek – przegrał ze Stephensonem

Dla wynalazcy liczy się miejsce, gdzie pracuje

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Dajmy brukselce szansę!

Z brukselką jest trochę jak ze szpinakiem, czy wątróbką – większość z nas ma związane z nimi złe wspomnienia z czasów dzieciństwa. Czemu tak się stało? Po pierwsze do niektórych smaków trzeba zwyczajnie dojrzeć, ale myślę, że najważniejszy jest jednak sposób przyrządzenia. Z tego miejsca chciałabym pozdrowić wszystkie przemiłe panie przedszkolanki, które z pełnym przekonaniem usiłowały wciskać mi i moim kolegom gorzką, rozgotowaną brukselkę... Tak być nie musi! A skoro właśnie ruszył sezon na najciekawszą i zarazem najrzadziej przyrządzaną kapustkę, to mamy okazję dać jej szansę i docenić jej walory!

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Święty czy podciep czyli kim jest Mikołaj

Wyobrażacie sobie, że w rocznicę urodzin papieża-Polaka ktoś – twierdząc, że to ku jego pamięci – będzie chodził ubrany w strój klauna i przedstawiał się, jako Jan Paweł II? Najdalej za dwie godziny ktoś poleci  na prokuraturę, donieść o obrazie uczuć religijnych. I w zasadzie można zrozumieć, że taka sytuacja kogoś, kto czci Jana Pawła II, bądź co bądź świętego, może obrażać. Podobnie jak ktoś, kto wciągnie na siebie skórę niedźwiedzia – i nie będzie twierdził, że jest teraz miśkiem, tylko, powiedzmy, św. Krzysztofem, patronem Tychów. To chyba też obraza uczuć religijnych, też na prokuraturę trzeba lecieć.

więcej

Partnerzy