EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Drapieżniki ekologicznym ogniwem uzdatniania wody do picia

Goczałkowice • 760 tys. narybku wpuszczono do jeziora

ilustracja

Do Jeziora Goczałkowickiego, z którego czerpią wodę do picia śląskie miasta, zostało wpuszczonych 760 tys. sztuk narybku szczupaków i sandaczy. W przyszłym miesiącu ma tam jeszcze trafić 40 tys. małych węgorzy. Wszystko to po to, aby
w sposób ekologiczny i naturalny uzdatnić wodę do picia dla 1,5 mln mieszkańców aglomeracji śląskiej.

Narybek drapieżnych ryb przetransportowano do Goczałkowic z województwa świętokrzyskiego w specjalnie natlenionych pojemnikach. Wpuszczono je do wody w miejscu z gęstą wodną roślinnością, ułatwiającą rybom adaptację do nowych warunków.
Drapieżniki mają służyć do biologicznego uzdatniania wody do picia. Oczyszczają ją, eliminując tzw. białe ryby - spokojnego żeru - karpie, karasie, płocie, leszcze - które wygrzebując w mule pożywienie, uwalniają fosfor i azot. W ten sposób oczyszczona woda trafia do zakładu jej uzdatniania do picia. To jedyny w Polsce akwen pitnej wody, w którym drapieżne ryby spełniają rolę pierwszego ogniwa jej oczyszczania, dopiero później przechodzi proces uzdatniania, zanim trafi do naszych kranów.
Jak podkreśla rzecznik Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Piotr Biernat, drapieżne ryby traktowane są jako naturalni sprzymierzeńcy.
GPW zakłada, że wpuszczone w tym roku do jeziora ryby swoją rolę będą spełniać po trzech latach. Do tego czasu przeżyje ok. 10 procent z 800 tys. sztuk narybku, którym zostanie w tym roku zasilony zbiornik.
Jezioro Goczałkowickie obejmujące 3200 hektarów i mieszczące 168 mln m sześc. wody stanowi główny regionalny rezerwuar wody do picia i często określane jest jako „śląskie morze”. Żyje w nim ponad 17 gatunków ryb i co roku akwen jest zarybiany różnymi gatunkami ryb drapieżnych.

Wywiad

ilustracja

Niezbędny kwiatek do kożucha

Rozmowa z, nauczycielem, pisarzem, propagatorem edukacji regionalnej

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Papież śląski ale niewygodny

Pius X prawie na pewno był Ślązakiem. Ale cicho-sza

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Czas na bakłażana!

Bakłażan, czy oberżyna? Nie do końca wiadomo, która z tych nazw jest bardziej popularna. Wiadomo jednak, że jeśli kiedyś usłyszymy o psiance podłużnej, jajku krzewiastym, bakmanie, czy gruszce miłosnej możemy się bardzo zdziwić...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Giżyński Gate!

Znowu nas wyrolowali. Rolnicy w swoich sprawach zamiast do Mikołowa, będą jeździć do Częstochowy

więcej

Partnerzy