Sondaż publiczny

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy?

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Pszczyna w czołówce

Opublikowano ranking najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej

ilustracja

Jak wynika z opublikowanego przez Greenpeace na początku maja raportu Światowej Organizacji Zdrowia, 36 z 50 miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce.  Na szóstej pozycji znowu pojawiła się Pszczyna.

Na czele zestawienia są w tym roku bułgarskie miasta Widyń i Dimitrowgrad.
Najgorsze powietrze w Polsce jest w Opocznie (3. miejsce na liście), a "Perłę Górnego Śląska" wyprzedzają jeszcze Żywiec i Rybnik. Ósmy jest Kraków, a dwie kolejne lokaty zajmują Nowa Ruda i Nowy Sącz. Z miast naszego regionu 15 miejsce zajmuje Bielsko-Biała, 21 Sosnowiec, 25 Zabrze, 32 Gliwice, a 48 Katowice.
Statystyki pokazują, że w Unii oprócz Polski kłopoty z jakością powietrza ma również Bułgaria, gdzie odnotowano przekroczenia norm w 83% miast.
 Według opublikowanego zestawienia najczystszym miastem w Unii Europejskiej jest fińskie Muonio.   
Statystyki obejmują także kraje z innych kontynentów. Najgorzej wygląda sytuacja w Indiach - z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast świata aż 15 znajduje się w tym państwie.

 

Wywiad

ilustracja

Wszyscy w rodzinie czuli się Ślązakami

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Reginą Sierak, emerytowaną nauczycielką, która opowiada o zawiłych śląskich losach.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy