Sondaż publiczny

Czy jesteś za zakazem sprzedawania żywego karpia?

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Inwestycja w ekologię

Bieruń • Przebudowa oczyszczalni przy Soleckiej

ilustracja

Gminna spółka - Bieruńskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej realizuje jedną z największych inwestycji w Bieruniu czyli przebudowę oczyszczalni ścieków przy ulicy Soleckiej.  Jak mówi Tadeusz Kowalik, prezes BPIK, zakres robót obejmuje rozbiórkę istniejących obiektów i budowę nowych.

W trakcie prac zostanie wykonana modernizacja sieci wodno-sanitarnej, wentylacyjnej i c.o., sieci elektrycznej, oświetleniowej  oraz systemu monitoringu. Przewidziano również zagospodarowanie oraz ogrodzenie terenu oczyszczalni.
Wspólne działania radnych, burmistrza Krystiana Grzesicy oraz BPIK  sprawiły, że do Bierunia trafiło prawie 8,5 mln dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020 realizowanego przez NFOŚiGW.  Stanowi prawie 64 procent kosztów  całej inwestycji.
Członek zarządu BPIK-u  Damian Blacha podkreśla:  Naszym głównym celem  jest ulepszenie systemu oczyszczania ścieków komunalnych na terenie Gminy Bieruń, poprzez przebudowę oraz rozbudowę oczyszczalni ścieków przy ul. Soleckiej. Przebudowana oczyszczalnia umożliwi obsługę większej ilości, wzrost efektywności energetycznej, oszczędność wody i zmniejszenie substancji szkodliwych.

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy