Sondaż publiczny

Czy uważasz, że samorządy powinny mieć prawo zablokowania wydobycia węgla pod swoją miejscowością?

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Inwestycja w ekologię

Bieruń • Przebudowa oczyszczalni przy Soleckiej

ilustracja

Gminna spółka - Bieruńskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej realizuje jedną z największych inwestycji w Bieruniu czyli przebudowę oczyszczalni ścieków przy ulicy Soleckiej.  Jak mówi Tadeusz Kowalik, prezes BPIK, zakres robót obejmuje rozbiórkę istniejących obiektów i budowę nowych.

W trakcie prac zostanie wykonana modernizacja sieci wodno-sanitarnej, wentylacyjnej i c.o., sieci elektrycznej, oświetleniowej  oraz systemu monitoringu. Przewidziano również zagospodarowanie oraz ogrodzenie terenu oczyszczalni.
Wspólne działania radnych, burmistrza Krystiana Grzesicy oraz BPIK  sprawiły, że do Bierunia trafiło prawie 8,5 mln dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020 realizowanego przez NFOŚiGW.  Stanowi prawie 64 procent kosztów  całej inwestycji.
Członek zarządu BPIK-u  Damian Blacha podkreśla:  Naszym głównym celem  jest ulepszenie systemu oczyszczania ścieków komunalnych na terenie Gminy Bieruń, poprzez przebudowę oraz rozbudowę oczyszczalni ścieków przy ul. Soleckiej. Przebudowana oczyszczalnia umożliwi obsługę większej ilości, wzrost efektywności energetycznej, oszczędność wody i zmniejszenie substancji szkodliwych.

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Wrzesień '39 w naszej okolicy

Autentyczne wspomnienia Ślązaków z września 1939 roku, a nie opracowania historyków. Prawdę powiedziawszy, znacznie się od tych opracowań różnią. I chyba warto spojrzeć na wrzesień 1939 roku ich oczami. Wtedy łatwiej zrozumieć, że dla mieszkańców województwa śląskiego wkroczenie Niemców było czymś zupełnie innym, niż dla reszty mieszkańców Polski. Warto ją przeczytać, by zrozumieć, jak złożona jest śląska historia. I jak inna od choćby warszawskiej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Żurawina – mały owoc o dużym potencjale

O zaletach owoców żurawiny wielkoowocowej wieki temu bardzo dobrze wiedzieli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Cenili zarówno jej smak jak i właściwości, dlatego poza włączeniem jej do codziennej diety, zaczęli ją wykorzystywać w medycynie i jako naturalny barwnik do farbowania tkanin.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Partnerzy