Sondaż publiczny

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy?

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Inwestycja w ekologię

Bieruń • Przebudowa oczyszczalni przy Soleckiej

ilustracja

Gminna spółka - Bieruńskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej realizuje jedną z największych inwestycji w Bieruniu czyli przebudowę oczyszczalni ścieków przy ulicy Soleckiej.  Jak mówi Tadeusz Kowalik, prezes BPIK, zakres robót obejmuje rozbiórkę istniejących obiektów i budowę nowych.

W trakcie prac zostanie wykonana modernizacja sieci wodno-sanitarnej, wentylacyjnej i c.o., sieci elektrycznej, oświetleniowej  oraz systemu monitoringu. Przewidziano również zagospodarowanie oraz ogrodzenie terenu oczyszczalni.
Wspólne działania radnych, burmistrza Krystiana Grzesicy oraz BPIK  sprawiły, że do Bierunia trafiło prawie 8,5 mln dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020 realizowanego przez NFOŚiGW.  Stanowi prawie 64 procent kosztów  całej inwestycji.
Członek zarządu BPIK-u  Damian Blacha podkreśla:  Naszym głównym celem  jest ulepszenie systemu oczyszczania ścieków komunalnych na terenie Gminy Bieruń, poprzez przebudowę oraz rozbudowę oczyszczalni ścieków przy ul. Soleckiej. Przebudowana oczyszczalnia umożliwi obsługę większej ilości, wzrost efektywności energetycznej, oszczędność wody i zmniejszenie substancji szkodliwych.

Wywiad

ilustracja

Wszyscy w rodzinie czuli się Ślązakami

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Reginą Sierak, emerytowaną nauczycielką, która opowiada o zawiłych śląskich losach.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy