EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Ponownie usłysz śpiew ptaków

Tychy • Program rozdawania budek lęgowych

ilustracja

W ostatni piątek (13 kwietnia) w ramach programu Karoliny Chemicz-Pałys "Wspólnie możemy pomóc przyrodzie, ponownie usłysz śpiew ptaków" tyszanie otrzymali 50 budek lęgowych dla ptaków. Przekazanie odbyło się w auli  budynku przy ul. Niepodległości 32  w Tychach.

O co chodzi?
Populacja ptaków w miastach zmniejszyła się o 70%, dlatego pani Karolina chce zachęcić mieszkańców Tychów do pomocy przy zwiększeniu populacji ptaków w mieście poprzez zapewnienie im bezpiecznego gniazdowania. Znalazła sponsora, który sfinansował wykonanie 50 budek i do 31 marca zbierała zapotrzebowania mieszkańców.  Można było sobie sobie wybrać domek dla 1 z kilku gatunków ptaków (bogatka, wróbel, mazurek, kos, szpak, sikorka, dzięciołek).
Na  spotkaniu najpierw pani Karolina zaprezentowała podstawowe zasady, jak budkę zawiesić aby, wprowadziła się do niej rodzina ptaków oraz, jak można samemu zrobić budkę. Na koniec  rozdała zamówione ptasie domki . Na spotkaniu byli też wolontariusze, którzy deklarowali pomoc osobom starszym przy zakładaniu budki lęgowej.
 - Myślę, że pomysł ciekawy, ptaki są bardzo pożyteczne, zjadają owady uciążliwe dla człowieka typu komary, kleszcze czy meszki. Niektóre miasta np. Kołobrzeg zakupiły budki lęgowe dla jerzyków aby te żerowały na komarach i meszkach. Jerzyk może zjeść w ciągu doby 20.000 komarów - takiego wyniku nie zapewnią opryski chemiczne coraz częściej stosowane w miastach, a przecież wystarczy zapewnić ptakom miejsce do życia, nam też to wyjdzie na dobre. - przekonuje Karolina Chemicz-Pałys.
Kto zgłosił się po budki lęgowe?
Zgłosiły się starsze osoby, które samodzielnie robią budki dla ptaków, ale mają problem z tym, aby zamieszkała tam rodzina (prawdopodobnie jest za duża dziurka wlotowa do budki), zazwyczaj to mieszkańcy blokowisk, którzy chcę, aby na osiedlu były ptaki.
Ponadto osoby które posiadają domy jednorodzinne i ogrody, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz rodzice, którzy chcą uczyć swoje dzieci wrażliwości na przyrodę.
 Więcej informacji o programie na stronie www.ptakiwtychach.pl•                                                                             

Wywiad

ilustracja

Warto żyć dla ludzi i im służyć!

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Józefem Twardzikiem, który co prawda nie ma własnych dzieci, ani wnucząt, ale jest „dobrym” dziadkiem dla wielu młodych tyszan, z którymi się spotyka i wyjeżdża na wycieczki.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy