Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Frekwencja podczas wyborów samorządowych wyniesie

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Ponownie usłysz śpiew ptaków

Tychy • Program rozdawania budek lęgowych

ilustracja

W ostatni piątek (13 kwietnia) w ramach programu Karoliny Chemicz-Pałys "Wspólnie możemy pomóc przyrodzie, ponownie usłysz śpiew ptaków" tyszanie otrzymali 50 budek lęgowych dla ptaków. Przekazanie odbyło się w auli  budynku przy ul. Niepodległości 32  w Tychach.

O co chodzi?
Populacja ptaków w miastach zmniejszyła się o 70%, dlatego pani Karolina chce zachęcić mieszkańców Tychów do pomocy przy zwiększeniu populacji ptaków w mieście poprzez zapewnienie im bezpiecznego gniazdowania. Znalazła sponsora, który sfinansował wykonanie 50 budek i do 31 marca zbierała zapotrzebowania mieszkańców.  Można było sobie sobie wybrać domek dla 1 z kilku gatunków ptaków (bogatka, wróbel, mazurek, kos, szpak, sikorka, dzięciołek).
Na  spotkaniu najpierw pani Karolina zaprezentowała podstawowe zasady, jak budkę zawiesić aby, wprowadziła się do niej rodzina ptaków oraz, jak można samemu zrobić budkę. Na koniec  rozdała zamówione ptasie domki . Na spotkaniu byli też wolontariusze, którzy deklarowali pomoc osobom starszym przy zakładaniu budki lęgowej.
 - Myślę, że pomysł ciekawy, ptaki są bardzo pożyteczne, zjadają owady uciążliwe dla człowieka typu komary, kleszcze czy meszki. Niektóre miasta np. Kołobrzeg zakupiły budki lęgowe dla jerzyków aby te żerowały na komarach i meszkach. Jerzyk może zjeść w ciągu doby 20.000 komarów - takiego wyniku nie zapewnią opryski chemiczne coraz częściej stosowane w miastach, a przecież wystarczy zapewnić ptakom miejsce do życia, nam też to wyjdzie na dobre. - przekonuje Karolina Chemicz-Pałys.
Kto zgłosił się po budki lęgowe?
Zgłosiły się starsze osoby, które samodzielnie robią budki dla ptaków, ale mają problem z tym, aby zamieszkała tam rodzina (prawdopodobnie jest za duża dziurka wlotowa do budki), zazwyczaj to mieszkańcy blokowisk, którzy chcę, aby na osiedlu były ptaki.
Ponadto osoby które posiadają domy jednorodzinne i ogrody, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz rodzice, którzy chcą uczyć swoje dzieci wrażliwości na przyrodę.
 Więcej informacji o programie na stronie www.ptakiwtychach.pl•                                                                             

Wywiad

ilustracja

Niezbędny kwiatek do kożucha

Rozmowa z, nauczycielem, pisarzem, propagatorem edukacji regionalnej

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Papież śląski ale niewygodny

Pius X prawie na pewno był Ślązakiem. Ale cicho-sza

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Czas na bakłażana!

Bakłażan, czy oberżyna? Nie do końca wiadomo, która z tych nazw jest bardziej popularna. Wiadomo jednak, że jeśli kiedyś usłyszymy o psiance podłużnej, jajku krzewiastym, bakmanie, czy gruszce miłosnej możemy się bardzo zdziwić...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Giżyński Gate!

Znowu nas wyrolowali. Rolnicy w swoich sprawach zamiast do Mikołowa, będą jeździć do Częstochowy

więcej

Partnerzy