Sondaż publiczny

Czy przejęcie Zameczku Myśliwskiego w Promnicach przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest dobrym pomysłem?

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Sobota z Eko zdrowiem

Tychy

ilustracja

Co jeść, żeby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Jaka dieta jest najlepsza dla młodych ludzi? Czy cukier rzeczywiście krzepi i jak to właściwie jest z tym glutenem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było uzyskać podczas „Eko-Kiermaszu dla Zdrowia” organizowanego przez Polski Klub Ekologiczny (Koło w Tychach).

W sobotnie przedpołudnie mury Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Wejchertów otwarły się dla miłośników zdrowego stylu życia już po raz piętnasty.

Wszystko naturalne

Skąd pomysł na taką akcję? Przedstawiciele Polskiego Klubu Ekologicznego podkreślają, że inicjatywa powstała w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. Jeszcze kilka lat temu niektórym brakowało miejsca, gdzie można by było kupić ekologiczne produkty. Dziś na mapie miasta pojawiają się kolejne sklepy oferujące zdrową żywność, ale kiermasz to coś zupełnie innego. Daje możliwość spotkania się bezpośrednio z producentami, którzy chętnie opowiadają o swoich artykułach i skosztowania różnych produktów.

Na poszczególnych stoiskach w czasie kiermaszu można znaleźć między innymi: sery i przygotowywane w tradycyjny sposób wędliny, całą gamę miodów i leczniczych produktów pszczelich, naturalne kosmetyki i oleje tłoczone na zimno.

Kiermasz to jednak nie tylko okazja do zakupów, ale także spora dawka wiedzy. Każdego roku w ramach imprezy organizowane są prelekcje i warsztaty.

 

Misja - edukacja

Uczestnicy tegorocznej edycji Eko Kiermaszu mogli posłuchać (i zobaczyć) jak przebiegał rajd kolarski dookoła Polski. Prezentację przygotował Kazimierz Okoński z tyskiego oddziału PTTK. Z kolei przedstawicielka klubu ekologicznego poprowadziła prelekcję dotyczącą roli przeciwutleniaczy w profilaktyce zdrowotnej.

Ostatni panel przygotowano szczególnie z myślą o młodzieży. Jego tematem było odżywianie nastolatków. Gabriela Wanat, dietetyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podczas warsztatów odpowiadała na pytania nurtujące uczestników. Młodych ludzi ciekawiło między innymi, ile posiłków powinni jeść, aby czuć się dobrze i prawidłowo funkcjonować oraz jak unikać pułapek żywieniowych.

Prowadząca podkreśliła, że w odżywianiu bardzo ważne jest „słuchanie” własnego organizmu, bo każdy jest inny, ma inne smaki i potrzeby. Zachęcała także do uważnego czytania etykiet.

Zdrowy styl życia i ochrona środowiska

Polski Klub Ekologiczny działa od 1990 roku. Do jego podstawowych zadań należy prowadzenie edukacji ekologicznej, promocja zdrowego stylu życia, szeroko pojęta ochrona środowiska (propagowanie odnawialnych źródeł energii, rozwijanie świadomości mieszkańców na temat szkodliwości niskiej emisji i negatywnego wpływu smogu). Członkowie PKE otwierają się na ludzi prowadząc liczne warsztaty i prelekcje. Jedną z form jest „Eko-Kiermasz dla Zdrowia” organizowany dwa razy w roku: wiosną (w sobotę przed Niedzielą Palmową) i jesienią (w pierwszą sobotę października).

Wywiad

ilustracja

Stanisław Kawęcki: - Najważniejsze, żeby robić to co się lubi

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Stanisławem Kawęckim, którego pasją jest turystyka.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy