Sondaż publiczny

Czy jesteś za zakazem sprzedawania żywego karpia?

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Eko galeria?

Tychy • Galeria Gemini Park Tychy

ilustracja

Dzisiaj (21 marca) otwarto w Tychach nową galerię handlową. Nowe tyskie centrum handlowe uważane jest za jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce i najnowocześniejszy na Śląsku, przede wszystkim ze względu na zastosowane rozwiązania architektoniczne. Za projekt galerii odpowiadało Vide Studio, uznana krakowska pracownia architektoniczna, mająca na swoim koncie projekty galerii w innych polskich miastach. Nas zainteresowało, jaki wpływ na środowisko będzie miał nowy budynek. Czy budynek spełnia normy ekologiczne i jakie zastosowano w nim rozwiązania technologiczne.

Właściciel Galerii Gemini Park Tychy poinformował nas, że zastosowane rozwiązania architektoniczne będą pozytywnie wpływać nie tylko na gości galerii ale także na środowisko. Inwestycja spełnia wszystkie, bardzo restrykcyjne wymagania certyfikatu BREEAM. Wstępny audyt daje galerii szansę zdobycia wysokiego wyniku. Obiekt został oceniony przez asesoróww 10 kategoriach. Weryfikacji poddano m.in. zużycie wody, energii świetlnej, transport, dostępność komunikacyjną, użyte do budowy materiały czy innowacyjność samego obiektu.  Ubieganie się o certyfikat, to nie jedyne, co galeria zrobiła w kierunku bycia eko.
- W ramach inwestycji posadzono ponad 10 000 roślin wokół galerii i w samym obiekcie, a także ponad 2 ha trawników. Na pasażu, w garażach oraz na elewacji zamontowano  energooszczędne oświetlenie LED. Rozwiązania architektoniczne m.in. liczne świetliki na dachu oraz wielkoskalowe okna sprawiają, że we wnętrzu dominuje dzienne światło, co dodatkowo zmniejsza zużycie energii – zapewnił nas architekt, Michał Korolczuk.                                                             
Nowoczesne  rozwiązania znalazły się także na parkingu galerii. Jest  on niezwykle przestronny i bardzo wysoki, co rzadkiew galeriach. Do tego „oddycha”. Nie jest to zamknięta przestrzeń, dzięki czemu nie gromadzą się tutaj spaliny. Znajduje się na nim także specjalnie wydzielona, zadaszona przestrzeń na rowery oraz stacja ładowania pojazdów elektrycznych.•                                                                              

 

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy