Sondaż publiczny

Wybory samorządowe już niebawem. W naszej okolicy najważniejszym samorzowcem jest prezydent Tychów. Obecny – Andrzej Dziuba – pełni tę funkcję już od 18 lat.

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Akcja „List do sąsiada”

Region • Śląskie walczy o czyste powietrze

ilustracja

Kolejny pomysł na walkę z niską emisją w regionie polega na wysłaniu listu do osoby, o której wiemy, że przyczynia się do zanieczyszczania powietrza. Często brakuje nam odwagi, żeby powiedzieć sąsiadowi, że nas truje, a to pyły zawieszone PM10 pochodzące z gospodarstw domowych są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w naszym województwie.

W przypadku gdy widzimy ,że ktoś w naszej okolicy dymi i zatruwa innych, możemy anonimowo wrzucić list do skrzynki. To kolejny sposób uświadomienia ludziom, że palenie śmieci, mebli, ubrań, a także mułu, flotu, węgla brunatnego czy wilgotnego drewna uwalnia do powietrza ogromną ilość niebezpiecznych substancji, które są groźne dla środowiska, ale przede wszystkim dla zdrowia ludzi. List ma zachęcić do refleksji i uświadomić, że palenie złej jakości paliwem nie jest anonimowe i będzie piętnowane przez sąsiadów między innymi
w ten sposób.
Drogi Sąsiedzie!
Widzimy i czujemy, że z Twojego komina często wydobywa się dym, który truje wszystkich, także Ciebie i Twoją rodzinę.
Każdy z nas stara się dbać o zdrowie swoje i swoich bliskich najlepiej jak tylko potrafi. JEDNAK O TYM, CZYM ODDYCHAMY, DECYDUJESZ TY. W wyniku spalania śmieci, mebli, ubrań, a także mułu, flotu, węgla brunatnego czy wilgotnego drewna uwalniasz do powietrza ogromną ilość niebezpiecznych substancji. Oddychanie nimi zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego czy układu krążenia, ale też osłabia układ odpornościowy. Szczególnie niebezpieczne jest to dla kobiet w ciąży, dzieci i osób w podeszłym wieku.
Polska od lat zajmuje czołowe miejsca w Europie w niechlubnych rankingach poziomów emisji zanieczyszczeń powietrza. Smog zabija rocznie ponad 40 tysięcy Polaków. CZY NAPRAWDĘ CHCESZ MIEĆ W TYM SWÓJ UDZIAŁ?
1 września 2017 roku weszła w życie uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego i spalanie takich paliw jak muł węglowy, flotokoncentrat czy węgiel brunatny jest ZAKAZANE. Sprawdź datę produkcji i klasę swojgo kotła węglowego.
Jeśli nie jest to kocioł klasy 5 lub ECODESIGN, masz obowiązek wymienić go na taki,który spełnia standardy zgodnie z uchwałą. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej: powietrze.slaskie.pl
PAMIĘTAJ! Za nieprzestrzeganie nowych przepisów grożą wysokie kary.
Za spalanie śmieci, odpadów węglowych i węgla najgorszej jakości możesz otrzymać mandat karny do 500 zł i karę grzywny do 5000 złotych.
MOŻESZ TEGO UNIKNĄĆ, WYBIERAJĄC OPAŁ DOBREJ JAKOŚCI LUB BARDZIEJ EKOLOGICZNE ŹRÓDŁA OGRZEWANIA.
Z nadzieją na zmianę Twojego postępowania,
Twoi Sąsiedzi

Treść listu do pobrania na stronie http://powietrze.slaskie.pl/content/sasiedzie-nie-truj

 

Wywiad

ilustracja

Mordowali polskich patriotów

Rozmowa z Damianem Fierlą, tyskim historykiem i wielokrotnym weteranem bitwy wyrskiej.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Bieruński geszeft po warszawsku

Nowak – cudotwórca. I nie chodzi wcale o Zbigniewa Nowaka

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy