Sondaż publiczny

Czy jesteś za zakazem sprzedawania żywego karpia?

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Nowa akcja w walce ze skutkami smogu

Pszczyna • Przedszkolaki odetchną czystym powietrzem

ilustracja

Gmina Pszczyna uruchomiła program zaopatrywania pszczyńskich przedszkoli w specjalne oczyszczacze, które pozwolą usunąć pyły i zanieczyszczenia z powietrza. Pierwsze pięć urządzeń trafiło w piątek 16 lutego do oddziałów przedszkolnych działających na terenie SP nr 1.

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol przekazując urządzenia rozmawiał przedszkolakami o przyczynach powstawania  smogu i jego skutkach.
- To jest początek całej akcji. Chcemy w najbliższym czasie we wszystkich przedszkolach zamontować takie oczyszczacze. One są przenośne, bezpieczne, bardzo ciche. Parametry pracy dotyczą nie tylko oczyszczania powietrza, ale również jonizowania i sprawdzenia wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywają dzieci - tłumaczy Dariusz Skrobol.
To nie koniec kampani  antysmogowej w Pszczynie. Urząd Miasta przyłączył się do akcji -Nie dokarmiaj smoga! i przygotował  dla wszystkich placówek przedszkolnych i szkół podstawowych na terenie gminy Pszczyna oraz szkół powiatowych, tablice jakości powietrza.  W zależności od aktualnego pomiaru stężenia pyłów w powietrzu, na tablicy umieszczonej w widocznym miejscu zawieszana jest odpowiednia informacja.
Przypomnijmy, że na terenie gminy Pszczyna na budynkach wszystkich szkół podstawowych zainstalowano osiemnaście czujników monitorujących stan jakości powietrza.  
Aktualną jakość powietrza można śledzić na na stronie internetowej naszepowietrze.pl lub korzystając z aplikacji Syngeos na telefonie komórkowym.•

Wywiad

ilustracja

Co by pedzioł Szekspir po naszymu?

Za kilka dni ukaże się w księgarniach niezwykła książka tyskiego nauczyciela języka angielskiego, Marcina Melona. Ponieważ jednak niedawno udzielał nam on wywiadu, tym razem rozmowa z rysownikiem, który książkę ilustrował.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Czy Jan Paweł II mógł być ślązakiem?

To zaskakujące pytanie zadałem sobie pewnego pięknego dnia podczas wycieczki do Wadowic. To miasto, leżące w województwie małopolskim, jest – jak powszechnie wiadomo - miejscem urodzenia Karola Wojtyły czyli późniejszego papieża Jana Pawła II. Niezbyt już powszechnie wiadomo, że jego pradziadek był wyznawcą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli potocznie luteraninem.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

A to flądra!

„Nawet flądra nie jest bezstronna” - Stanisław Jerzy Lec

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy