Sondaż publiczny

Jak Twoje dzieci spędzą ferie?

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

"Nie Dokarmiaj Smoga"

Pszczyna • Mieszkańcy w walce o czyste powietrze

ilustracja

"Nie Dokarmiaj Smoga" - pod takim hasłem w listopadzie minionego roku ruszyła obywatelska kampania informacyjna, mająca edukować mieszkańców powiatu pszczyńskiego o skutkach zanieczyszczania powietrza. Przyczyną takich działań jest pszczyńskie powietrze, które jest dramatycznie zanieczyszczone, co ma ogromny wpływ na zdrowie mieszkańców tego pięknego miasta i jego okolic.

Pszczyna jest drugim najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie, o czym wielokrotnie informowały media. Informacje o tym ukazują się zarówno w materiałach prasowych i telewizyjnych. Pomysłodawczynią kampanii "Nie Dokarmiaj Smoga" jest mieszkanka Pszczyny Aleksandra Antes-Szewczyk, która zgromadziła grupę mieszkańców wokół idei walki o czyste powietrze, m.in. gimnazjalistów z PG1 w Pszczynie i instytucje takie jak: Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej oraz Pszczyńskie Centrum Kultury . Wszystko to w celu wsparcia działań edukacyjnych dotyczących czystego powietrza.
W ramach współpracy między różnymi instytucjami jeszcze w listopadzie na pszczyńskim rynku odbył się happening, podczas którego wręczono akt nadania tytułu „Ambasadora Czystego Powietrza” Marcinowi Leśniewskiemu (ginekolog, połóżnik).
Działalność kampanii dokumentowana jest na profilu www.facebook.com/niedokarmiajsmoga oraz kanale na YOUTUBE pod tą samą nazwą. Kampania nieoficjalnie działa od listopada 2016 r.

Wywiad

ilustracja

Ewa Gorczyca o zsyłce na Sybir, świętach i pogodnej jesieni

Kto nie był na zesłaniu, nie zrozumie, kto był, nigdy nie zapomni

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Portugalia - tam, gdzie kończyła się Ziemia

13 maja papież Franciszek dokonał w Fatimie kanonizacji pastuszków Franciszka i Hiacynty, którym 100 lat temu objawiła się w tym miejscu Matka Boża. Na beatyfikację czeka siostra Łucja, która zmarła 13. grudnia 2005 w klasztorze w Coimbrze. Ja długi majowy weekend, niezbadanymi wyrokami Opatrzności Bożej, spędziłam na wycieczce w Portugalii. Mało wiedziałam o tym kraju, który jest ponad trzy razy mniejszy pod względem powierzchni i ludności od Polski, ale bardzo podobny jeśli chodzi o tradycje patriotyczne i religijne.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy