EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

"Nie Dokarmiaj Smoga"

Pszczyna • Mieszkańcy w walce o czyste powietrze

ilustracja

"Nie Dokarmiaj Smoga" - pod takim hasłem w listopadzie minionego roku ruszyła obywatelska kampania informacyjna, mająca edukować mieszkańców powiatu pszczyńskiego o skutkach zanieczyszczania powietrza. Przyczyną takich działań jest pszczyńskie powietrze, które jest dramatycznie zanieczyszczone, co ma ogromny wpływ na zdrowie mieszkańców tego pięknego miasta i jego okolic.

Pszczyna jest drugim najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie, o czym wielokrotnie informowały media. Informacje o tym ukazują się zarówno w materiałach prasowych i telewizyjnych. Pomysłodawczynią kampanii "Nie Dokarmiaj Smoga" jest mieszkanka Pszczyny Aleksandra Antes-Szewczyk, która zgromadziła grupę mieszkańców wokół idei walki o czyste powietrze, m.in. gimnazjalistów z PG1 w Pszczynie i instytucje takie jak: Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej oraz Pszczyńskie Centrum Kultury . Wszystko to w celu wsparcia działań edukacyjnych dotyczących czystego powietrza.
W ramach współpracy między różnymi instytucjami jeszcze w listopadzie na pszczyńskim rynku odbył się happening, podczas którego wręczono akt nadania tytułu „Ambasadora Czystego Powietrza” Marcinowi Leśniewskiemu (ginekolog, połóżnik).
Działalność kampanii dokumentowana jest na profilu www.facebook.com/niedokarmiajsmoga oraz kanale na YOUTUBE pod tą samą nazwą. Kampania nieoficjalnie działa od listopada 2016 r.

Wywiad

ilustracja

Stanisław Kawęcki: - Najważniejsze, żeby robić to co się lubi

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Stanisławem Kawęckim, którego pasją jest turystyka.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy