Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Frekwencja podczas wyborów samorządowych wyniesie

EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Akcja „Nie truj sąsiada”

Region • Marian Dziędziel w spocie pt. „Siekiera w domu musi być!”

ilustracja

Mechanizm akcji „Nie truj sąsiada” jest bardzo prosty. – Jeżeli twój sąsiad nieustannie spala śmieci, dymi i truje wszystkich dookoła, wyraź swój sprzeciw, wieszając na jego płocie, oknie czy bramie zawieszkę akcji „Nie truj sąsiada”. Kampania  została zainicjowana przez portal Planergia.pl, Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz 28 gmin i powiatów z terenu Województwa Śląskiego.  
– Ciche przyzwolenie społeczne i brak wyraźnego sprzeciwu wobec takich praktyk jak ogrzewanie domów najgorszymi paliwami czy spalanie śmieci to niestety wciąż norma. Czarny, gryzący dym z komina, uciążliwy smród niepozwalający otworzyć okna w słoneczny, zimowy dzień – przecież to nasza międzysąsiedzka codzienność. Potrafimy być asertywni w pracy, w szkole, w urzędzie, a nie potrafimy zwrócić uwagi sąsiadowi, który truje nas, nasze dzieci i wreszcie, który truje sam siebie? Zmieńmy to! – apelują organizatorzy akcji „Nie truj sąsiada”.
Pozytywny odbiór akcji w całym kraju sprawił, że w tym roku do wspólnych działań dołączają także gminy spoza Subregionu Zachodniego. Akcję  wsparł finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Kampania ma na celu zwiększenia świadomości mieszkańców oraz edukować o szkodliwości niskiej emisji.
W ubiegłym roku olbrzymi sukces odniosły spoty z udziałem Franciszka Pieczki oraz YouTubera Reziego.  W najnowszym  filmiku wystąpił Marian Dziędziel, jedn z najbardziej wyrazistych polskich aktorów, Towarzyszy mu zespół Tabu. Bardzo mocny i przemawiający do wyobraźni spot reklamowy nawiązuje do klimatu filmu „Dom zły” gdzie bohaterowie  również mają do czynienia ze zbrodnią, ale na ekologii i zdrowiu sąsiadów.
Filmik opowiada  o spalaniu śmieci w charakterystycznej dla serii dramatycznej konwencji. Spot jest już dostępny w mediach społecznościowych, lokalnych i ogólnokrajowych.

 

Wywiad

ilustracja

Niezbędny kwiatek do kożucha

Rozmowa z, nauczycielem, pisarzem, propagatorem edukacji regionalnej

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Papież śląski ale niewygodny

Pius X prawie na pewno był Ślązakiem. Ale cicho-sza

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Czas na bakłażana!

Bakłażan, czy oberżyna? Nie do końca wiadomo, która z tych nazw jest bardziej popularna. Wiadomo jednak, że jeśli kiedyś usłyszymy o psiance podłużnej, jajku krzewiastym, bakmanie, czy gruszce miłosnej możemy się bardzo zdziwić...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Giżyński Gate!

Znowu nas wyrolowali. Rolnicy w swoich sprawach zamiast do Mikołowa, będą jeździć do Częstochowy

więcej

Partnerzy