EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Otwarcie Groty Odkrywców

Łaziska Górne • „Zielona pracownia Projekt 2017”

ilustracja

6 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Piastów Śląskich w Łaziskach Górnych odbyło się uroczyste otwarcie nowej ekopracowni: „GROTY ODKRYWCÓW”.

Otwarciu pracowni towrzyszyli zaproszeni goście:
 Pan Andrzej Pilot - prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Pani Alicja Bartkowiak - dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku, Pan Aleksander Wyra -Burmistrz Miasta Łaziska Górne.
Do stworzenia nowoczesnej ekopracowni postanowiono wykorzystać pomieszczenie, w którym  znajdował się skład węgla. „Grota odkrywców”  to nietypowa klasopracownia, przedstawiająca przestrzeń świata podziemnego. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt interaktywny oraz różnorodne pomoce dydaktyczne wspierające proces nauczania przedmiotów przyrodniczych umożliwi uczniom zdobywanie wiedzy poprzez doświadczanie. „Grota odkrywców” jest miejscem, w którym będzie można badać, dotykać, doświadczać – dosłownie „ubrudzić się wiedzą”. Wszystko po to, by lepiej poznać świat i zjawiska nim rządzące, by poczuć się jego częścią i nauczyć się odpowiedzialności oraz wrażliwości. W grocie będą realizowane zajęcia z edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej, a także z przyrody, biologii, geografii, fizyki, chemii.
Szkoła Podstawowa nr 2 jest organizatorem wielu akcji oraz konkursów o tematyce ekologicznej. Co roku bierze udział w Ogólnopolskim Edukacyjnym Pikniku Ekologicznym w Pobiedziskach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Zwieńczeniem działań proekologicznych jest  uzyskanie przez szkołę certyfikatu LOKALNEGO CENTRUM AKTYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ, a w ubiegłym roku certyfikatu „Zielonej Flagi”.  Pomysł „Groty odkrywców” został nagrodzony w konkursie „Zielona pracownia Projekt 2017”. Ogłoszony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach konkurs wpisał się doskonale w działania szkoły.

Wywiad

ilustracja

Ewa Gorczyca o zsyłce na Sybir, świętach i pogodnej jesieni

Kto nie był na zesłaniu, nie zrozumie, kto był, nigdy nie zapomni

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Portugalia - tam, gdzie kończyła się Ziemia

13 maja papież Franciszek dokonał w Fatimie kanonizacji pastuszków Franciszka i Hiacynty, którym 100 lat temu objawiła się w tym miejscu Matka Boża. Na beatyfikację czeka siostra Łucja, która zmarła 13. grudnia 2005 w klasztorze w Coimbrze. Ja długi majowy weekend, niezbadanymi wyrokami Opatrzności Bożej, spędziłam na wycieczce w Portugalii. Mało wiedziałam o tym kraju, który jest ponad trzy razy mniejszy pod względem powierzchni i ludności od Polski, ale bardzo podobny jeśli chodzi o tradycje patriotyczne i religijne.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy