EKO Echo

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Otwarcie Groty Odkrywców

Łaziska Górne • „Zielona pracownia Projekt 2017”

ilustracja

6 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Piastów Śląskich w Łaziskach Górnych odbyło się uroczyste otwarcie nowej ekopracowni: „GROTY ODKRYWCÓW”.

Otwarciu pracowni towrzyszyli zaproszeni goście:
 Pan Andrzej Pilot - prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Pani Alicja Bartkowiak - dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku, Pan Aleksander Wyra -Burmistrz Miasta Łaziska Górne.
Do stworzenia nowoczesnej ekopracowni postanowiono wykorzystać pomieszczenie, w którym  znajdował się skład węgla. „Grota odkrywców”  to nietypowa klasopracownia, przedstawiająca przestrzeń świata podziemnego. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt interaktywny oraz różnorodne pomoce dydaktyczne wspierające proces nauczania przedmiotów przyrodniczych umożliwi uczniom zdobywanie wiedzy poprzez doświadczanie. „Grota odkrywców” jest miejscem, w którym będzie można badać, dotykać, doświadczać – dosłownie „ubrudzić się wiedzą”. Wszystko po to, by lepiej poznać świat i zjawiska nim rządzące, by poczuć się jego częścią i nauczyć się odpowiedzialności oraz wrażliwości. W grocie będą realizowane zajęcia z edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej, a także z przyrody, biologii, geografii, fizyki, chemii.
Szkoła Podstawowa nr 2 jest organizatorem wielu akcji oraz konkursów o tematyce ekologicznej. Co roku bierze udział w Ogólnopolskim Edukacyjnym Pikniku Ekologicznym w Pobiedziskach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Zwieńczeniem działań proekologicznych jest  uzyskanie przez szkołę certyfikatu LOKALNEGO CENTRUM AKTYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ, a w ubiegłym roku certyfikatu „Zielonej Flagi”.  Pomysł „Groty odkrywców” został nagrodzony w konkursie „Zielona pracownia Projekt 2017”. Ogłoszony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach konkurs wpisał się doskonale w działania szkoły.

Wywiad

ilustracja

Stanisław Kawęcki: - Najważniejsze, żeby robić to co się lubi

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom. Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Stanisławem Kawęckim, którego pasją jest turystyka.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

W krainie baobabów i spacerujących lwów

Od pięciu lat Gambia, a od dwóch Senegal zniosły obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Biura podróży wykorzystały ten fakt i zaczęły organizować egzotyczne wycieczki do dzikiej Afryki, oferując różne atrakcje, m.in. spacer z lwami, na który przymierzałam się w czasie ferii zimowych od trzech lat. W tym roku udało się!

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy